مقالات

تلویزیون شهری بهتر است یا ویدئو وال؟

تلویزیون شهری بهتر است یا ویدئو وال؟

تلویزیون شهری بهتر است یا ویدئو وال؟! واقعا کدام بهتر است؟! تفاوت این دو مورد در چیست؟ ظاهرا هر دو یک نمایشگر هستند که فیلم و عکس را به‌طور پیوسته برای تبلیغات در فضاهای عمومی داخلی یا باز شهری نمایش می دهند، اما در اصل تفاوت این دو چیست و کدام یک برای کار من بهتر و مناسب تر است؟

اطلاعات کاربردی خوبی را از روی تجربه، برای شما گردآوری کرده ایم که توصیه می کنیم حتما قبل از خرید و صرف هزینه گزاف، چند دقیقه وقت بگذارید و با اطلاعات کافی قدم های بعدی را بردارید.

تلویزیون شهری چیست؟

LED ها یا نمایشگرهای ماژولی یا همان ماژولار که با نام تلویزیون شهری شناخته می شوند، از تعداد کابین بر روی یک سازه ی محکم، ساخته می شوند و محتوا را بر روی انواع ماژول ها به نمایش در می آورند. در واقع صفحه نمایش LED یک صفحه نمایش مستقیم است که با استفاده از چندین ماژول یا پنل LED ساخته می شود.

ویدئو وال چیست؟

ویدئو + وال یعنی فیلم و تصاویر متحرک بر روی دیوار یا همان دیوار تصویری می باشد! اما این معنی جا افتاده ی ویدئو وال نیست. ویدئو وال یا نمایشگر ال سی دی (LCD) یا نمایشگرهای دیجیتالی ۵۵ اینچی، به مانند یک تلویزیون LCD و ۵۵ اینچی هستند که با مجموع چند نمایشگر و در کنار همدیگر، تصاویر مورد نظر را به نمایش در می آورند.

تا اینجای کار فهمیدیم که هر دوی این محصولات،  نمایشگر تبلیغاتی در ابعاد بزرگ هستند که مکانیزم یکی LED  و دیگری LCD است، اما تا فرق این دو مورد را دقیق متوجه نشویم، نمیتوانیم معنی هر کدام را به درستی درک کنیم، پس در همین جا به ریز تفاوت های این دو محصول تبلیغاتی شگفت انگیز بپردازیم و کسب و کار خود را شکوفا کنیم.

تلویزیون شهری بهتر است یا ویدئو وال

حقیقتا تفاوت این دو مورد خیلی زیاد است، از مباحث فنی گرفته تا طراحی و خدمات پشتیبانی متفاوت هستند و با بیان این تفاوت ها، متوجه معنی هر کدام خواهیم شد و در نهایت با خودمان زمزمه خواهیم کرد که خوب شد قبل از خرید این موارد را فهمیدم! لیست تفاوت های اصلی در زیر آورده شده است.

۱۳ تفاوت اصلی تلویزیون شهری و ویدئو وال

تفاوت تلویزیون شهری با ویدئو وال

 1. از نظر نوردهی، در ویدئو وال یا ۵۵ اینچ ها، نوردهی بک لایت LED است، یعنی یک پنل IPS نور را ایجاد می کند، اما در ماژولار یا LED ها، هر LED خودش به تنهایی نور می دهد. در واقع دارای ساختار LED با یک ماده شیمایی است که اختلاف تصویر ایجاد می کند و با این اختلاف تصویر، نور می دهد.
 2. از نظر طراحی و دیزاین، مسلما در LED ماژولار دست طراح بازتر می باشد. چون سایز آن ۳۲*۱۶ پیکسل می باشد و این ابعاد کوچک است و می توان سازه های بهتری با آن درست کرد. اما در ویدئو وال، سایز در حدود ۷۰*۱۲۰ پیکسل می باشد، پنل ها بزرگ هستند و این ابعاد بزرگ دست طراح را برای انعطاف بیشتر می بندد.
 3. حال ریسپانسیو تایم را مقایسه می کنیم، در LCD ها، تصویر در زمان میلی ثانیه بر روی صفحه نمایش داده می شود، اما در LED ها یا ماژولارها، این زمان در حد نانو ثانیه می باشد و خیلی سریع است، در نتیجه LED ها یا تلویزیون های شهری، زمان پاسخ دهی سریع تری دارند.
 4. مصرف برق این دو محصول متفاوت از هم و ماژول به ماژول فرق می کند، از نظر مصرف برق، تلویزیون شهری اوت دور، مصرف بالاتری نسبت به تلویزیون شهری ایندور دارد. اگر جفت این دو محصول را ۵۲ یا ۵۵ اینچ در نظر بگیریم، از نظر برقی، مصرف LCD در حدود ۱۰۰ وات و مصرف برق LED در حدود ۱۵۰ وات می شود، پس از نظر مصرف برق، LED بیشتر است.
 5. کنتراست تصویر LED ها خیلی رتبه بالاتری دارد. LCD تقریبا ۱۰۰۰ به ۱ است در حالیکه LED به ۲۰۰۰۰ به ۱ هم می رسد.
 6. از نظر سایز پیکسلی در LED تا تقریبا ۰.۸ پیکسل هم داریم که به مرور فاصله کمتر می شود. اما در LCD ها پیکسل ها در رنج ۰.۵ و ۰.۶ میلی‌متر هستند.
 7. بین تلویزیون شهری و ویدئو وال یک اشکال و اختلاف اساسی مهم هم وجود دارد. در LCD ها بین هر مانیتور با مانیتور کناری یک گپی مثلا ۳.۵ میلی ثانیه اتفاق می افتد، اما در LED ها این گپ ایجاد نمی شود و هیچ فاصله و گپ اضافی بین ماژول ها وجود ندارد.
 8. پشتیبانی و خدمات دهی، مورد مهم دیگری است که به آن می پردازیم. اگر در ۵۵ اینچ ها یا ویدئو وال ها یک پنل ایراد پیدا کرد، دچار پیکسل سوخته شد، ضربه خورد یا شکستگی ایجاد شد، باید کل پنل ۵۰ یا ۵۵ اینچی تعویض شود و قابل تعمیر نیست! البته خود پنل باید عوض گردد و نیازی به عوض کردن کل آن نیست. اما در LED ها اینطور نیست و ماژول ها قابل تعمیر هستند. مگر اتفاق خاصی بیفتد، مثلا بشکند، خرد شود، در غیر اینصورت اگر پیکسل ایرادی پیدا  کرد مثلا مشکل IC پیدا کرد یا یک ضربه قابل تحملی به آن وارد شد، می توان تعمیر کرد و جای نگرانی نیست، تلویزیون های شهری حدود ۹۰ درصد قابل تعمیر هستند. نهایت یک ماژول ۳۲*۱۶ سانت تعویض می شود. پس هزینه و خدمات دهی آن، خیلی مقرون به صرفه تر می باشد و پشتیبانی خیلی بهتری دارد.
 9. از لحاظ عمر کارکرد و مقاومت، باز هم LED ها جایگاه بهتری از ویدئو وال ها دارند. عمر مفید تلویزیون های شهری در حدود ۱۰.۰۰۰ ساعت است، در حالیکه این عدد برای LCD ها در حدود ۵۰۰۰۰ ساعت می باشد که تقریبا نصف می شود.
 10. قبلا LCD ها از لحاظ کانفیگ با یکدیگر، سیستم خیلی پیچیده ای داشتند، اما الان با LCD های جدید و موجود، خیلی راحت می توان آن ها را با هم کانفیگ و مچ کرد، چون هر کدام به آسانی قادر به شناسایی مختصات خود می باشد. در حالیکه قبلا برای انجام این کار، باید از پروسسور استفاده می شد، پروسسور نیز خروجی ماتریکس داشت که کار را دو چندان مشکل دار می کرد. در آن زمان LED ها بهتر کانفیگ می شدند و راحت تر با هم هماهنگ کار می کردند. اما هم اکنون از نظر کانفیگ، یکی هستند و از این نظر فرقی ندارند.
 11. LED ها شارپ تر و از نظر نور، تصویر تیزتر و پر نورتری دارند. اما LCD ها مات و تارتر هستند و به اندازه LED ها شفافیت تصویر ندارند.
 12. میزان ورودی این دو محصول هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. برای LCD نیز می توانیم یک پروسسور به کار ببندیم و ورودی های دلخواه خود را داشته باشیم. برای LED ها نیز، مسلما این کار به آسانی امکان‌پذیر می باشد. پس از نظر ورودی دست ما بسته نیست و تقریبا در این مورد هر دو یکی هستند و هر مشتری که ورودی بیشتری خواست می توانیم از نظر تصویر و… مهیا کنیم.
 13. در LCD هابه خاطر فاصله کم پیکسل ها از هم، ابعاد کوچکتر می شود و در سایز کوچکتر، رزولوشن بالاتری نیز ایجاد می شود. پنل های فعلی ویدئو وال ها فول اچ دی (FULL HD) هستند. البته ایجاد پنل ۴K نیز به آسانی امکان‌پذیر است. می توان دو پنل را در کنار یکدیگر قرار داد و یک تصویر پنل ۴K ایجاد کرد. اما در LED ها یا تلویزیون های شهری، پایین ترین داتی که داریم دات ۵۳ .۱ می باشد و باید ابعاد بزرگتری را پوشش دهد تا همان میزان رزولوشن ویدئو وال را تولید کند. پس در این مورد، برگ برنده دست ویدئو وال می باشد.

البته این موارد، آمارهای حدودی و میانگین فعلی می باشد و ممکن است در آینده نزدیک یک LCD جدید ساخته شود که عملکرد بهتری از LED داشته باشد یا حداقل برابر باشد.

ما فعلا در مورد چیزهایی که ساخته و تولید شده است یک مقایسه حدودی انجام می دهیم و این یک مقایسه دقیق دانشگاهی نیست که به آن استناد رسمی شود، بلکه حاصل تجربه ی شرکت ای اس لایت در فعالیت چندین ساله در این حوزه می باشد.

تا به این جای مقاله، با ذکر این همه تفاوت و شباهت، احتمالا به جواب سؤال تلویزیون شهری بهتر است یا ویدئو وال ؟ رسیده اید و تقریبا برای شما نیز، روشن شده است که تلویزیون شهری به نسبت، مزایای بیشتری نسبت به ویدئو وال دارد، هر چند قیمت بالایی نیز به دلیل کانفیگ بالا و جدید بودن دارد.

اگر در نظر داریم تبلیغات گیرا و با کیفیت تری داشته باشیم، LED یا ماژول ها گزینه ی بهتری برای خرید می باشند، البته اگر محدودیت سرمایه گذاری نداشته باشیم. در آینده و ادامه مقاله بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *