مقالات

آشنایی با مفهوم رزولوشن

رزولوشن

رزولوشن چیست؟ رزولوشن یا وضوح به تعداد نقاط یا پیکسل‌ ها در یک نمایشگر یا تصویر گفته می‌ شود که بیانگر جزئیاتی می‌ باشد و می‌ توان آن ها را در داخل تصاویر تشخیص داد. به بیانی وقتی گفته می‌ شود تصویر دارای وضوح بالا است، به این معناست که از تعداد بیش تری پیکسل استفاده شده است و با وضوح بیش تری جزئیات را نمایش می‌ دهد. رزولوشن در انواع تلویزیون‌ ها از جمله تلویزیون شهری و دیگر ابزارهای تبلیغاتی مدرن از جمله ویدئو وال، پروژکتور، بیلبورد تبلیغاتی و غیره از اهمیت بسزایی برخوردار است، به طوری که از نکات مهم در هنگام خرید محسوب می‌ شود. در این مقاله به بررسی رزولوشن می‌ پردازیم.

آشنایی با مفهوم رزولوشن

در یک تعریف بسیار کوتاه رزولوشن را می‌ توان به معنای وضوح تصاویر دانست. اصطلاح رزولوشن در واقع یک معیار محسوب می‌ شود که از آن جهت سنجش کیفیت تصاویر و هم چنین وضوح فیلم و تصاویر در صفحه نمایشگرها استفاده می‌ کنند. سنجش کیفیت تصاویر در این صفحات به دلایل متفاوتی انجام می‌ شود، به طور معمول کارشناسانی که در این حوزه فعالیت دارند، جهت اندازه‌ گیری کردن وضوح تصاویر و هم چنین نشان دادن آن از شیوه‌ های متفاوتی استفاده می‌ کنند.

اما تمامی این روش‌ ها به این منظور است که در نهایت تعداد پیکسل‌ هایی که در یک تصویر موجود است، مشخص شود. با این توصیف وضوح را می‌ توان به عنوان معیاری دانست که از آن جهت اندازه‌ گیری کردن کیفیت تصاویر و وضوح آن ها استفاده می‌ شود.

در یک تعریف بسیار ساده نیز وضوح تصویر در واقع تعداد پیکسل‌ هایی است که یک تصویر خاص را تشکیل داده‌ اند و به صورت اعداد جفت‌ زوج در کنار هم به کار رفته‌ اند. به طوری که عدد اول در این جفت‌ ها طول تصویر یا تعداد ستون پیکسل‌ ها و هم چنین عدد دوم ردیف پیکسل یا عرض تصاویر را نشان می‌ دهد.

به این ترتیب جهت محاسبه کردن تعداد پیکسل در یک صفحه نمایشگر حتماً باید طول و عرض آن را در هم ضرب کنید.

رزولوشن

عوامل موثر بر افزایش وضوح تصویر

گفتیم که در وضوح تصویر از فاکتورهای مهم جهت تعیین کردن کیفیت تصاویر می‌ باشد. برای این که بتوانیم از صفحه نمایشگر خود وضوح و کیفیت تصاویر بالا را انتظار داشته باشیم، معیارهای دیگری نیز در این امر دخیل هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند. به بیان دیگر وقتی رزولوشن عملکرد خود را به درستی نشان می‌ دهد که به دیگر فاکتورها نیز توجه شود.

به همین دلیل است که هنگام خرید تلویزیون شهری یا ویدئو وال اگر تنها به رزولوشن و وضوح تصاویر آن توجه داشته باشیم و دیگر فاکتورها را نادیده بگیریم، عملاً سرمایه خود را بیهوده هدر داده‌ ایم. به بیانی باید گفت که کیفیت نهایی کلیه تصاویر به عوامل مختلفی مانند سایز تلویزیون، نوع محتوا، فاصله قرار گرفتن دستگاه از بیننده و مواردی از این قبیل بستگی دارد.

رزولوشن

  1. رابطه وضوح تصویر با صفحه نمایشگر

برای به دست آوردن تصاویر با کیفیت بالا نیاز است که یک تناسب و رابطه خوب بین صفحه نمایشگر و رزولوشن وجود داشته باشد، چون آن دسته از نمایشگرهایی که دارای اندازه کوچکی هستند، میزان وضوح بالا را به خوبی مشخص نمی‌ کنند.

  1. رابطه فاصله با رزولوشن

از دیگر عواملی که بر وضوح یا رزولوشن تاثیرگذار هستند، ارتباط آن با رعایت فاصله می‌ باشد، یعنی برای آن که بتوانیم به درک درستی از تصاویر با وضوح بالا برسیم و تفاوت آن ها با تصاویر بی‌ کیفیت را متوجه شویم، باید این موضوع را از یک فاصله استاندارد مورد بررسی قرار دهیم، مثلاً جهت دیدن یک تصویر یا فیلم از تلویزیونی ۶۵ اینچی باید حداقل ۲ و حداکثر ۶ متر فاصله استاندارد در نظر گرفته شود.

رزولوشن

  1. رابطه محتوا با رزولوشن

از دیگر فاکتورهای در ارتباط با رزولوشن رابطه آن با محتواهای ویدیویی می‌ باشد. متاسفانه در حال حاضر محتواهایی که دارای رزولوشن بالا مانند ۸K یا ۴K می‌ باشند، ما دسترسی به آن ها را نداریم. البته برخی از برندهای معتبر مانند سونی توانسته‌ اند با بهره‌ گیری از تکنولوژی روز دنیا تصاویر بی‌ کیفیت و نامرغوب را که با وضوح پایینی ضبط شده باشند، ارتقا دهد و در نهایت محتواهایی با وضوح بالا و ارتقا یافته را به نمایش بگذارد.

نحوه به دست آوردن رزولوشن

جهت پیدا کردن و به دست آوردن رزولوشن به طراحان در این زمینه توصیه می‌ شود پیش از آن که از هر تصویر یا طرحی استفاده کنند، ابتدا وضوح تصویر آن را با دقت بررسی کنند. در واقع مشخص کردن میزان رزولوشن کمک می‌ کند طراح بتواند طرح انتخابی خودش را با سایز کاری که انجام می دهد، متناسب انتخاب کند.

برای به دست آوردن یک عدد مشخص برای رزولوشن نیز باید بتوانید با نرم‌ افزار فتوشاپ کار کنید که معمولاً طراحان به این نرم‌ افزار پرکاربرد تسلط دارند تا بتوانند با استفاده از روش‌ های گوناگونی رزولوشن را به خوبی ارتقا دهند. این موضوع موجب خواهد شد تا در مواقع نیاز به تصاویر با کیفیت، با روش‌ های گوناگون آن ها را ارتقا داده و به بهترین نحو ممکن به اجرا درآورد.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله رزولوشن را بررسی کردیم. رزولوشن یا وضوح تصویر یکی از مهم‌ ترین مواردی است که جهت استفاده از هر گونه وسیله تصویری از جمله تلویزیون شهری، ویدئو وال، پروژکتور، دوربین عکاسی و فیلم برداری و غیره مورد توجه قرار می‌ گیرد و ارتباط مستقیمی با محتوای تولید شده صفحه نمایشگر و غیره دارد. در سایت ای اس آی لایت بیش تر با رزولوشن در انواع تلویزیون شهری یا ویدئو وال و تاثیر آن بر یک تبلیغ خوب و ماندگار آشنا شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *