مقالات

مقایسه تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی

تلویزیون‌های ال ای دی

ال‌ سی‌ دی یا ال ای دی تلویزیون کدام بهتر است؟ شما هنگام خرید یک تلویزیون خوب کدام یک را انتخاب می‌ کنید؟ در یک بیان جامع و کلی می‌ توان گفت که تلویزیون‌های ال ای دی در مقایسه با انواع ال‌سی‌دی تصاویر با کیفیت‌ تر و از طرفی زمان پاسخگویی کمتری در صفحه نمایشگر دارند، اما در عوض هزینه خرید آنها بالاتر می‌ باشد و در نهایت موضوع ابعاد در خصوص خرید این دو نوع تلویزیون مطرح می‌ شود که دقیقاً بستگی به سلیقه و حتی بودجه نیاز شما دارد. در این مقاله مقایسه ال ای دی و ال سی دی در تلویزیون را بررسی می‌ کنیم.

 

مقایسه تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی

انتخاب کردن یک تلویزیون خوب در بین انواع تلویزیون‌ها قطعاً کار دشواری خواهد بود، تلویزیون‌های ال ای دی را می‌توان سری جدید و پیشرفته‌تر از تلویزیون‌های ال‌سی‌دی دانست. در ظاهر این دو نوع تلویزیون مشابه هم می‌ باشند، اما به هر حال در موارد زیر با یکدیگر تفاوت‌ های زیادی دارند:

تلویزیون‌های ال ای دی

تلویزیون‌های ال ای دی

  • تفاوت در کیفیت تصاویر

وضوح و کیفیت تصاویر از جمله آیتم‌ های مهم در هنگام خرید تلویزیون هستند. در مقایسه بین دو نوع تلویزیون ال سی دی و ال ای دی به عنوان نخستین تفاوت می‌توان به کیفیت تصاویر و وضوح آن اشاره کرد. به طوری که در تلویزیون‌های ال ای دی سطح نمایش تیره با وجود کنتراست بالا و همچنین دقت رنگ‌ها بیشتر می‌باشد. همچنین در صفحه نمایشگر این نوع تلویزیون‌ها تغییرات واضحی به وجود آمده است و می‌توان گفت که نرخ به روز رسانی تصاویر در آنها بالاتر بوده است، به طوری که حرکت‌ها به شکلی روان و واضح نمایش داده می‌ شوند.

اما زاویه دید در این دو نوع تلویزیون تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، که این موضوع مربوط به کیفیت پنل می‌باشد که در آن استفاده شده است. اما به هر حال هنگام تماشای تلویزیون‌های ال ای دی زاویه دید از قسمت‌های چپ و راست، بالا و پایین بسیار بهتر و وضوح تصاویر نیز بیشتر خواهد بود.

در انواع تلویزیون ال ای دی زاویه، دید کنتراست و روشنایی بالا است، به همین دلیل توانایی به نمایش درآوردن تصاویر با عمق زیاد و رنگ مشکی را دارند.

علاوه بر آنکه آرایه‌ ها در قسمت پشت و اطراف پنل قرار گرفته‌اند که نور صفحه نمایش با روشن شدن آنها روشن شده و تصاویر مورد نظر ایجاد می‌شود. اندازه این لامپ‌ها بسیار کوچک است، به همین دلیل تلویزیون‌های نوع ال ای دی نسبت به نوع ال‌سی‌دی بسیار نازک‌تر هستند.

همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مطالعه در مورد تلویزیون شهری و ویدئو وال مقالات دیگر ما را مطالعه فرمایید:

تلویزیون‌های ال ای دی

تلویزیون‌های ال ای دی

  • تفاوت در مصرف انرژی

دومین موضوع قابل مطرح در مقایسه تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی تفاوت در مقدار مصرف انرژی آنها می‌باشد، چون لامپ‌هایی که در تلویزیون ال ای دی استفاده شده‌اند، دارای مصرف کمی هستند و از این جنبه خرید آنها صرفه اقتصادی دارد، چون تا ۴۰ درصد مصرف انرژی را کاهش می‌دهند. این در حالیست که تلویزیون‌های ال‌سی‌دی جزو تلویزیون‌های پرمصرف دسته‌بندی شده‌اند.

وجود لامپ‌های ال ای دی که در داخل تلویزیون ال ای دی به کار رفته است موجب شده است عمر این تلویزیون‌ها بالاتر باشد، چون لامپ‌های ال ای دی قوی هستند و ماندگاری بیشتری نیز دارند که در خصوص این یک مورد قابل مقایسه با انواع لامپ های فلورسنت مورد استفاده در تلویزیون‌های ال‌سی‌دی نیستند، چون عمر لامپ‌های فلورسنت پایین‌تر است.

  • تفاوت در زاویه دید

در بالا اشاره شد که زاویه دید در دو نوع تلویزیون ال ای دی و ال‌سی‌دی چندان قابل توجه نیست، چون نوع ال ای دی نسبت به نوع ال‌سی‌دی پیشرفته‌تر می‌باشد. زاویه دید نیز مقداری تغییر پیدا کرده است. تلویزیون‌های ال‌سی‌دی زاویه کمتر از ۳۰ درجه از قسمت لبه تصاویر را می‌توانند پوشش دهند، اما در نوع تلویزیون‌های ال ای دی معمولاً این اندازه تغییر بهتری داشته است، به طوری که قابل رقابت با تلویزیون‌های پلاسما می‌باشد، از طرفی تصاویر در تلویزیون‌های ال ای دی با رنگ روشنایی یکسان و مناسبی در زوایای مختلف نمایش داده می‌شوند.

  • تفاوت در اندازه

در داخل تلویزیون ال ای دی از لامپ‌های ال ای دی استفاده شده است که اندازه بسیار کوچک و باریکی دارد، به همین دلیل است که صفحه نمایشگر این نوع تلویزیون‌ها نیز نازک‌تر می‌باشد، بنابراین اگر ال ای دی ها در قسمت لبه صفحه نمایشگر قرار بگیرند، خواهیم دید که صفحه نمایشگر بسیار نازک‌تر است، اما تلویزیون‌های ال ای سی دی چنین ویژگی را ندارند.

پنلی که در تلویزیون‌های ال ای دی به کار رفته است، به علت استفاده از لامپ‌های بسیار کوچک ال ای دی بسیار کوچک است، به همین دلیل ضخامت کمی دارد. این ضخامت بر روی وزن تلویزیون نیز تاثیر گذاشته و موجب شده است که علاوه بر جابجایی راحت، به آسانی بتوانید تلویزیون را بر روی دیوار نصب کنید.

موضوع کنتراست در تلویزیون ال ای دی را نیز فراموش نکنید، در این نوع تلویزیون‌ها کنتراست بسیار بالا می‌باشد، به طوری که تفاوت بین روشن‌ترین و تاریک‌ترین قسمت تصاویر به خوبی دیده می‌شود، له همین دلیل است که رنگ‌ها نیز بسیار واقعی‌تر به نظر می‌رسند، یعنی می‌توان رنگ‌های سیاه و سفید را در این نوع از تلویزیون‌ها بهتر نمایش داد.

تلویزیون‌های ال ای دی

تلویزیون‌های ال ای دی

  • استفاده جهت بازی‌ های رایانه‌ای

قطعاً مانیتورهای نوع ال ای دی جهت استفاده از انواع بازی‌ها انتخاب بهتری خواهند بود، چون نور پس زمینه‌ای که در تلویزیون‌های ال ای دی استفاده شده است، به عنوان نوعی استاندارد در این زمینه شناخته می‌شود، چون موجب شده است که تصاویر نازک‌تر، کم مصرف‌تر و با گرافیک‌های بهتری به وجود بیایند. بنابراین جهت انتخاب یک مانیتور و صفحه نمایشگر برای انواع بازی‌ها علاوه بر آنکه باید نور پس زمینه را در نظر داشته باشید، به عوامل دیگری نیز دقت کنید که از آن جمله کم مصرف بودن گرافیک بهتر تلویزیون می‌باشد.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله به مقایسه تلویزیون ال ای دی و ال سی دی در تلویزیون پرداختیم. در واقع تلویزیون‌های ال ای دی را می‌توان نسل جدیدتر و با آپشن‌های بیشتری نسبت به تلویزیون‌های ال‌سی‌دی دانست که مزیت‌های نسبت بیشتری نیز در مقایسه با این نوع تلویزیون‌ها دارند. نمونه‌هایی از موارد تفاوت در این دو نوع تلویزیون را نیز توضیح دادیم. در سایت ای اس آی لایت بیش تر با تفاوت‌های بین ال ای دی و ال سی دی تلویزیون‌ها آشنا شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *