مقالات

هر آنچه باید درباره فناوری QD-OLED در تلویزیون بدانید

فناوری QD-OLED

درباره فناوری QD-OLED  پر انواع تلویزیون‌ ها چه می‌ دانید؟ فناوری QD-OLED  که در نسل جدید تلویزیون‌ ها به کار رفته است به صورت نقطه کوانتومی موجب شده است که روشنایی کلی او ال ای دی در آن ها افزایش پیدا کند، یعنی با بهینه سازی کردن میزان نور در پیکسل‌ های که یک او ال ای دی توانسته است، ساطع کند، همچنین حذف کردن فیلترهای رنگ موجب بهبود یافتن این رنگ‌ ها شده است. در حال حاضر نیز انواع تلویزیون‌ هایی که در آنها از فناوری QD-OLED  استفاده شده است، نقطه شروع رنگ و نور را با نور سفید ارائه می‌ کنند. در این مقاله فناوری QD-OLED  در انواع تلویزیون‌ ها را بررسی می‌ کنیم.

هر آنچه باید درباره فناوری QD-OLED  در تلویزیون بدانید

تلویزیون‌ ها امروزه با پنل‌ها و تکنولوژی‌های متفاوتی عرضه می‌شوند، هدف از تولید تمامی آنها با آپشن‌ های جدیدتر و به روزتر این است که بتوانند کیفیت تصاویر را بهتر ارائه دهند. جدیدترین نوع تکنولوژی نیز QD-OLED  می‌ باشد. در واقع جای خود را می‌توان به عنوان نوعی فناوری برای نمایشگرهای هیبریدی دانست که هدف آنها استفاده کردن از ایجاد کردن تصاویر با کیفیت بالا و همچنین بهبود بخشیدن رنگ و روشنایی با استفاده از نقاط کوانتومی می‌ باشد.

در تعریف یک تلویزیون خوب باید گفت که این نوع تلویزیون باید بتواند سطح کنتراست بسیار خیره کننده و همچنین رنگ مشکی کاملی را نمایش دهد، همچنان که وضوح روشنایی خوبی را ارائه می‌دهد که چنین تعریفی قطعاً در تلویزیون‌ های نوع QD-OLED  به وضوح دیده می‌ شود. این فناوری تلاش می‌ کند بهترین و بالاترین ویژگی برای کیفیت تصاویر را با بالاترین روشنایی به وسیله استفاده از نور کم، ارائه رنگ‌ های عالی، زنده و سیاهی عمیق ارائه دهد.

با وجودی که این فناوری در حال حاضر در ابتدای مسیر قرار گرفته است، اما سازندگان تلویزیون‌ ها بر این باور هستند که می‌ توانند با استفاده از آن ترکیبی از رنگ مشکی عمیق، کنتراست کامل و اوج درخشندگی را ارائه دهند. علاوه بر آن لایه کوانتومی که در QD-OLED به کار رفته است، شادابی و دقت رنگ را افزایش می‌ دهد.

این فناوری از فیلترها استفاده نمی‌ کند و هنگام انتقال رنگ، انجام درخشندگی را به هیچ وجه از دست نخواهند داد، دومین دلیل تصاویر روشن‌ تر از انواع نمایشگرهای او ال ای دی به نظر می‌ رسند.

فناوری QD-OLED

نقاط کوانتومی در انواع تلویزیون QD-OLED

این فناوری توانسته است تم های تک رنگ که معمولاً نور آبی کاملاً خالصی را تولید می‌ کنند با پیکسل‌ های ترکیبی به صورت زرد و آبی را جایگزین کند، اما به جای آنکه این نورها از داخل فیلترهای رنگی عبور کنند، پنل‌ های QD-OLED  می‌ توانند از چنین نوری استفاده کنند. به این ترتیب زیرپیکسل‌ های آبی، سبز و قرمز را به صورت یک لایه نقطه کوانتومی و کاملاً اضافی تقویت خواهند کرد.

همچنین شما می توانید مقالات دیگر ما در زمینه تلویزیون شهری و ویدئو وال مطالعه فرمایید.

تجربه تنوع رنگ‌ ها

دانستن نحوه عملکرد در نقاط کوانتومی جهت درک کردن این نوع فناوری بسیار مهم می‌ باشد، ذرات کوانتومی به صورت بسیار ریز و نیمه هادی هستند که به صورت نانومتر اندازه‌ گیری می‌ شوند، به بیانی نقاط کوانتومی را می‌ توان به عنوان نانو ذرات خاصی دانست که جهت جذب کردن انرژی از منابع نوری مختلف و تبدیل کردن آن ها به نورهای تک رنگ طراحی و تولید شده‌ اند.

فرکانس نور تک رنگی که در این حالت ساطع می‌ شود، دقیقاً به اندازه ذرات کوانتومی بستگی دارد، ذبه این ترتیب نقاط کوانتومی که کوچک تر هستند و اندازه آنها به صورت نانومتری می‌ باشد، می‌ توانند رنگ‌ های با فرکانس بالا از جمله رنگ آبی را منتشر کنند. از طرفی نقاط کوانتومی بزرگتر می توانند رنگ‌ هایی منتشر کنند که فرکانس پایین‌ تر دارند مانند نور قرمز.

این موضوع به طراحان کمک می‌کند که به وسیله کنترل کردن اندازه های نانو ذرات در لایه‌های کوانتومی بتوانند منابع نور تک رنگ کاملاً خالصی را تولید کنند. هر زیرپیکسل از منبع نوری او ال ای دی آبی جهت تحریک کردن نقاط کوانتومی و همچنین انتشار دادن نور تک رنگ استفاده می‌ شود که با آن کاملاً مطابقت دارد، بنابراین زیرپیکسل‌ ها در یک نمایشگر فناوری QD-OLED  قادر هستند خالص‌ ترین شکل نوری در رنگ‌ های آبی، سبز و قرمز را جهت باز تولید کردن رنگ‌ های دقیق انتشار دهند.

فناوری QD-OLED

نحوه عملکرد فناوری QD-OLED

فناوری QD-OLED  را می‌ توان به عنوان یک ترکیب دانست. نور پس زمینه در ال ای دی می تواند کل روشنایی را تولید کند و در مقایسه با او ال ای دی قطعاً روشنایی بیشتری خواهد داشت. روشنایی که در این نوع تلویزیون ایجاد می‌ شود از یک منبع نوری ال ای دی آبی به صورت درخشان شروع شده است، سپس توانسته است از نقاط کوانتومی سبز و قرمز جهت متعادل کردن رنگ آبی در داخل طیف کامل از رنگ سفید بهره بگیرد.

نقاط کوانتومی را به اسانی می‌ توان جهت انتشار دادن رنگ‌های خاص و ویژه در سطوح بازدهی بسیار نزدیک به صد درصد تنظیم کرد. تلویزیون qled بدون هیچ گونه کاهش روشنایی و یا مصرف کردن انرژی بیشتر با دقت بالایی رنگ‌ ها را دریافت می‌ کند.

برتری تلویزیون QD-OLED  به تلویزیون‌ های دیگر

به زبان بسیار ساده می توان گفت که تلویزیون‌های QD-OLED  به عنوان نوعی تلویزیون شناخته می‌شوند که با استفاده از یک لایه کوانتومی توانسته اند به جای فیلتر رنگی در جلوی پیکسل‌های آبی استفاده کنند. استفاده کردن از این لایه به جای فیلتر رنگی دارای مزیت‌های زیادی است، به طوری که بهترین و بالاترین کیفیت تصاویر را می توانیم در تلویزیون QD-OLED  ببینیم.

از طرفی این تلویزیون با ویژگی‌های خوب زیر ارائه شده است:

  • دارای سطوح روشنایی بسیار بهتر از دیگر تلویزیون‌ها
  • رنگ‌های بهتر و بیشتر از تلویزیون‌های دیگر
  • زمان تاخیر کوتاه
  • زمان پاسخگویی بسیار سریع برای گیمرها
  • سیاهی کاملاً تاریک

فناوری QD-OLED

نتیجه‌ گیری

در این مقاله به بررسی فناوری QD-OLED  در تلویزیون‌ها پرداختیم. همواره تلویزیون‌هایی که به عنوان نسل جدید وارد بازار می‌شوند، توانسته‌اند آپشن‌ها و فناوری‌های به روزتری را برای محصولات خود به کار بگیرند که یکی از این فناوری‌ها نیز فناوری QD-OLED  می‌باشد. با استفاده از این فناوری تلویزیون‌های نسل جدید تفاوت‌های قابل چشم گیرتری در مقایسه با تلویزیون‌های قدیمی دارند. در سایت ای اس آی لایت بیشتر با فناوری QD-OLED در انواع تلویزیون‌ها آشنا شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *