مقالات

فناوری Micro LED  تحولی در دنیای نمایشگرها

فناوری Micro LED

فناوری Micro LED  چه تحولی در دنیای نمایشگرها ایجاد کرده است؟ نمایشگر میکرو ال ای دی نسل جدیدی از فناوری در دنیای نمایشگرها می‌ باشد که توانسته است جهت تجربه کردن محتواهای بصری انقلابی در این زمینه ایجاد کند. این ال ای دی‌ های میکرو به صورت دیودهای کوچک ساطع کننده نور هستند که آدرس پذیری جداگانه‌ای دارند و امکان کنترل کردن بی‌سابقه در حوزه کیفیت تصاویر را به ارمغان آورده اند. به همین ترتیب از طرف بسیاری از کاربران مورد توجه و استقبال قرار گرفتند. در این مقاله فناوری Micro LED در دنیای نمایشگرها را بررسی می‌کنیم.

فناوری Micro LED  تحولی در دنیای نمایشگرها

در یک تعریف ساده می‌توان فناوری Micro LED را به عنوان فناوری تابشی مطرح کرد که یک روند مشابه با انواع نمایشگرهای او ال ای دی دارد، به طوری که پیکسل‌های آن به صورت منحصر به فرد و مجزا روشن می‌شوند، یعنی در این فناوری پیکسل‌ها هیچ نیازی به نور پس زمینه ندارند. از بزرگترین مزیت‌های این نوع نمایشگرها قابلیت نمایش دادن رنگ مشکی است که با کیفیت بالایی ارائه می‌شود. هنگامی که یک پیکسل در این نمایشگرها استفاده نشود، به این معناست که هیچ نوری از آن منتشر نخواهد شد، بنابراین یک احساس سیاهی مانند جوهر به کاربران منتقل می‌شود.

نمایشگرهای میکرو نسبت به نوع او ال ای دی دارای دو مزیت هستند، به این معنا که در این نمایشگرها ال ای دی‌ها با نور بیشتر روشن خواهند شد، بنابراین وقتی نور سیاه و تاریکی با نوردهی دیگر پیکسل‌ها ترکیب شود یک کنتراست قابل توجه و مثال زدنی را خواهیم داشت.

پنل‌های او ال ای دی حداکثر نوردهی برابر با ۱۰۰۰ نیت و پنل‌های میکرو ال ای دی دارای حداکثر نوردهی برابر با ۵۰۰۰ نیت ارائه می‌دهند.

از طرفی در فناوری Micro LED پنل‌ها علاوه بر نوردهی بالا با پنل‌های مشابه خودشان نیز می‌توانند ترکیب شوند، یعنی هیچگونه محدودیتی در خصوص پنل‌های اتصال یافته به یکدیگر وجود ندارد. با ترکیب شدن پنل‌ها به آسانی می‌توان محدودیت ابعاد و اینچ در انواع نمایشگرها را برطرف کرد، حتی می‌توان نمایشگرهایی با ابعاد فوت طراحی و تولید کرد که دارای رزولوشن ۱۶ کا و بیشتر از آن باشند.

در حال حاضر نیز بزرگترین نمایشگر او ال ای دی ابعادی برابر با ۸۸ اینچ دارد، اما شرکت‌هایی مانند سامسونگ، سونی و ال جی در زمینه تولید میکرو ال ای دی‌ها فعالیت می‌کنند و در این خصوص دو شرکت سامسونگ و سونی توانستند مرحله فروش این پنل‌ها را آغاز کنند.

فناوری Micro LED

فناوری Micro LED

همچنین شما می توانید برای اطلاع از قیمت تلویزیون شهری و خرید ویدئو وال با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ویژگی‌های تلویزیون فناوری Micro LED

تحول عظیمی که میکرو ال ای دی در نمایشگرهایی مانند تلویزیون‌ها ایجاد کرده است در ویژگی‌های مختلف آن نمایان می‌شود که از آن جمله عبارتند از:

ابعاد و اندازه

در این نوع تلویزیون‌ها هیچگونه محدودیتی در خصوص ابعاد وجود ندارد، مثلاً شرکت سونی این نوع محصول را به گونه‌ای تولید کرده است که نمونه‌ای از آن برابر با ۱۷ فوت قطر است و کیفیت ۱۶ کا را ارائه می‌دهد. یعنی همچنان امکان اضافه کردن تعداد پنل‌ها به این میکروها و همچنین افزایش دادن سایز تلویزیون وجود دارد.

فناوری Micro LED

فناوری Micro LED

عمق و روشنایی رنگ سیاه

جهت ایجاد کردن تصاویر با کیفیت و وضوح بالا حتی فناوری نوینی مانند میکرو ال ای دی نیز در تلاش است تا فاصله پنل ال ای دی و qled را به qled کاهش دهد.

تلویزیون‌هایی مانند او ال ای دی و همچنین میکرو ال ای دی دارای توانایی نوردهی به صورت پیکسل به پیکسل هستند که به این طریق در مقایسه با دیگر پنل‌ها مزیت زیادی برای آنها محسوب می‌شود که هیچگونه کنترلی بر روی کلیه پیکسل‌ها ندارد. علاوه بر روشنایی جالب توجه و مثال زدنی در پنل‌های این نوع تلویزیون‌ها می‌توان گفت کنتراست آنها نیز بسیار بهتر و بالاتر است.

دسترسی پذیری

مقایسه دسترسی پذیری در تلویزیون‌های فناوری Micro LED نسبت به انواع دیگر تلویزیون‌ها پاسخ روشن و واضحی خواهد داشت. این ویژگی در انواع تلویزیون‌های میکرو و مینی ال ای دی قابل توجه می‌باشد و در حال حاضر برند تی سی ال نمونه‌هایی از نوع مینی را عرضه کرده است. اما دو برند برتر ال جی و سونی توانستند تاکنون نمونه‌های فراوانی از مینی ال ای دی را عرضه کنند و به رقابت با برند تی‌سی‌ال بپردازند.

فناوری Micro LED

فناوری Micro LED

میکرو ال ای دی ها در برابر لد

قطعاً تلویزیون‌هایی که هم اندازه با دیوار باشند گزینه‌های خوب و عالی هستند، اما واضح است که خریداران استقبال چندانی از آن نمی‌کنند، بنابراین یک تولید کننده برای آنکه به آسانی بتواند فناوری‌های جدید را در محصولات خود به کار برد و آنها را به خوبی به فروش برساند، باید محدوده حدود ۶۰ اینچی یا حتی کوچکتر از آن را برای محصولات خود در نظر داشته باشد. اگر تولید کنندگان چنین ویژگی را در نظر داشته باشد، قیمت تلویزیون‌های با ابعاد بزرگتر نیز قطعاً پایین می آید.

تلویزیون‌های میکرو ال ای دی در حال حاضر با قیمت بالایی عرضه می‌شوند، چون در آنها به جای ۱۰ ال ای دی زرد آبی، رنگ سفید به کار رفته است. نکات بالقوه مثبت بسیار زیادی در این فناوری وجود دارد که از آن جمله می‌توان به روشن‌تر بودن تصاویر از تلویزیون‌های او ال ای دی اشاره کرد، اما با همان قابلیت مشابه که جهت خاموش کردن هر کدام از پیکسل ها برای یک رنگ مشکی وجود دارد.

حداکثر روشنایی که در حال حاضر در تلویزیون‌های او ال ای دی مطرح می‌شود، در محدوده ۱۰۰۰ نیت است. با این وجود سامسونگ اعلام کرده است نخستین تلویزیون‌های میکرو ال ای دی که توسط این شرکت تولید شده‌اند، حداکثر روشنایی برابر با ۴۰۰۰ نیت دارند که این رقم در آینده به ۱۰ هزار نیت خواهد رسید.

مورد دیگر در خصوص فناوری Micro LED این است که به هیچ وجه ارگانیک نیستند، به همین دلیل عمر مفید آنها کوتاه‌تر از او ال ای دی ها می‌باشد، اما سامسونگ در این خصوص ادعا کرده است که میکروهای تولید شده توسط این برند ۱۰۰ هزار ساعت کار خواهند کرد که این زمان تقریباً ۱۱ سال به صورت استفاده مداوم و بی‌وقفه خواهد بود.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله فناوری Micro LED  در دنیای نمایشگرها تلویزیون‌ها را بررسی کردیم. این فناوری را می‌توان به صورت انقلابی عظیم در روند تولید تلویزیون‌ها دانست که توانسته است نظر بسیاری از تولید کنندگان و حتی مصرف کنندگان را به خود جلب کند. در سایت ای اس آی لایت برخی معایب، مزایا و ویژگی‌های میکرو ال ای دی ها بیش تر مورد بررسی قرار گرفته است.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *