مقالات

بررسی اندازه نمایشگرهای تلویزیون شهری

نمایشگرهای تلویزیون شهری

ابعاد و اندازه نمایشگرهای تلویزیون شهری چگونه تعیین می‌ شود؟ چگونه می‌ توان یک تلویزیون شهری را با ابعادی مناسب انتخاب کرد؟ قطعاً یکی از موضوعات بسیار مهم در هنگام خرید تلویزیون شهری یا اجاره تلویزیون شهری توجه به ابعاد و اندازه آن است و همه ما معمولاً با این سوال مواجه می‌ شویم که این تلویزیون در چه اندازه‌ ای برای فعالیت ما مناسب است. به همین دلیل بهتر است این موضوع را از زوایای مختلفی مدنظر داشته باشید که یکی از آن ها توجه به موضوع و محتوای تبلیغاتی ما می‌ باشد. در این مقاله به بررسی اندازه نمایشگرهای تلویزیون شهری می‌ پردازیم.

بررسی اندازه نمایشگرهای تلویزیون شهری

اندازه صفحه نمایشگرهای تلویزیون شهری به حداکثر فاصله تلویزیون تا چشم بیننده و هم چنین محل نصب کردن آن بستگی دارد، چون اگر این تلویزیون‌ ها در فاصله بسیار دور نصب شده و یا هدف پوشش دادن سطح وسیعی از مخاطبان باشد، حتماً باید ابعاد بزرگ را برای آن در نظر داشته باشید، اما در مکان‌ های محدود مانند یک فروشگاه کوچک که تنها تعداد خاصی از شهروندان مخاطب تبلیغات ما می‌ باشند، ابعاد کوچک‌ تر گزینه بهتری هستند. اندازه این صفحه نمایشگرها را با اندازه گرفتن قطر صفحه محاسبه می‌ کنند که بر حسب اینچ می‌ باشد. هر اینچ برابر ۲/۵ سانتی‌ متر است، فاصله نزدیک‌ ترین بیننده با تلویزیون باید ۱.۵ برابر قطر این صفحه باشد.

صفحه نمایشگرهای تلویزیون شهری در واقع از کنار هم قرار گرفتن تعدادی ماژول ال ای دی به وجود آمده‌ اند که هر کدام از این بلوک‌ های ماژول طول ۳۲ و ارتفاع ۱۶ سانتی‌ متر دارند و وقتی کنار یک دیگر قرار می‌ گیرند صفحات نمایشگرهای تلویزیون شهری را با اندازه و ابعاد دلخواه به وجود می‌ آورند، یعنی طول یک تابلو به صورت مضرب ۳۲ و ارتفاع آن مضرب ۱۶ سانتی‌ متر خواهد بود.

مساحت صفحه نمایشگر را نیز با تقسیم کردن حدود متوسط فاصله دید در عدد ۱۰ برآورد می‌ کنند، یعنی میانگین فاصله دورترین بیننده و نزدیک‌ ترین بیننده. به بیان دیگر حداکثر فاصله تلویزیون با بیننده با ضرب کردن مساحت تلویزیون در عدد ۱۰ به دست می‌ آید. این فاصله دقیقاً همان فاصله‌ ای می‌ باشد که دید تصاویر و متن به آسانی قابل خواندن است. کما این که از فواصل دورتر نیز تصاویر امکان رویت دارند.

حداقل فاصله نیز به صورت تبدیل شدن دات پیج تلویزیون به متر محاسبه می‌ شود. مثلاً اگر ابعاد تلویزیون که دارای ۱۵ میلی متر است، دارای حداقل فاصله دید برابر با ۱۹ متر می‌ باشد، بنابراین لازم است تابلو از فاصله ۷ متری قابل رویت باشد.

نمایشگرهای تلویزیون شهری

نمایشگرهای تلویزیون شهری

بررسی اندازه تلویزیون شهری هنگام خرید

هنگام خرید تلویزیون شهری یا اجاره تلویزیون شهری جهت آگاهی از اندازه صفحه نمایشگر آن، به رابطه‌ های ذکر شده در زیر توجه کنید:

  1. نسبت طول به عرض

هنگام خرید فروشنده یک عدد را به شما می‌ گوید که به آن نسبت تصویر گفته می‌ شود، این عدد جهت محاسبه ابعاد تلویزیون بسیار مهم است، چون جهت محاسبه کردن آن باید با عدد نسبت تصویر را در دست داشته باشیم وبا تقسیم کردن طول بر عرض یک عدد به دست می‌ آید که این عدد همان نسبت تصاویر می‌ باشد.

  1. تعداد پیکسل‌ها در هر اینچ

تعداد پیکسل‌ ها در اینچ نوعی عنصر تبلیغاتی جهت معرفی کردن صفحه نمایشگرهای تلویزیون شهری می‌ باشد، یعنی هر چه که دات پیج‌ ها یا همان فاصله بین پیکسل تا مرکز کم تر باشد، تصویر پیکسل در هر اینچ بیش تر خواهد بود، به این ترتیب کیفیت تصویر نیز بالاتر می‌ باشد.

نمایشگرهای تلویزیون شهری

نمایشگرهای تلویزیون شهری

  1. زاویه دید

زاویه دید در تلویزیون‌ های شهری ال ای دی از ۱۲۰ الی ۱۶۰ درجه است. این زاویه دید تاثیر مستقیم بر روی کیفیت دید تصاویر خواهد داشت، مثلاً اگر زاویه دید در یک تلویزیون ۱۲۰ درجه باشد، به این معناست که نمایشگر با این زاویه تا ۱۱۰ درجه قابل دید می‌ باشد.

زاویه دید در دو نوع تلویزیون شهری اوتدور و ایندور با یک دیگر متفاوت است، چون نوع ایندور معمولاً در فضاهای کوچک و بسته استفاده می‌ شود و مخاطب از فاصله نزدیکی محتواها و تصاویر پخش شده از آن را می‌ بیند، اما در تلویزیون‌ های شهری اوتدور موضوع کاملاً متفاوت است چون این نوع تلویزیون‌ ها در ارتفاعات زیاد و فاصله‌ های طولانی از مخاطب قرار می‌ گیرند.

نمایشگرهای تلویزیون شهری

نمایشگرهای تلویزیون شهری

  1. ارتفاع مناسب تلویزیون

موضوع مهم دیگر در خصوص بررسی کردن فاصله نمایشگر در نظر گرفتن ارتفاع مناسب آن می‌ باشد. ارتفاعی که یک نمایشگر غول پیکر بر روی آن قرار می‌ گیرد در واقع یک قاعده عمومی و کلی دارد که در انواع تلویزیون شهری ال ای دی که دارای قاب شفاف و وزن سبک هستند، کاملا متفاوت می‌ باشد و باید به این موضوع توجه کنید که تلویزیون خود را بر روی سازه یا دیوار نصب می‌ کنید. اگر هدف نصب کردن تلویزیون برای دیوار باشد تنها باید میزان سطح در دسترس جهت استند را در نظر داشته باشید و این که مطمئن شوید کلیه مواد و مصالح مکان نصب می‌ تواند وزن تلویزیون را تحمل کند.

با این حال اگر هدف شما نصب کردن براکت دیواری برای تلویزیون باشد، فاکتورهای مهمی برای این کار مطرح می‌ شوند، یعنی شما به براکتی نیاز دارید که بتواند سایز تلویزیون را به خوبی پشتیبانی کند، با وزن و سنگینی تلویزیون متناسب باشد و از طرفی به خوبی بتواند به دیوار اتصال پیدا کند تا به راحتی بتوانید ابعاد تلویزیون را بر روی آن قرار دهید. در غیر این صورت باید یک سازه یا پایه مناسب و استاندارد برای تلویزیون انتخاب کنید.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله به بررسی اندازه نمایشگرهای تلویزیون شهری پرداختیم. در واقع هنگام بررسی اندازه این نوع ابزارهای تبلیغاتی موارد مختلفی مانند ارتفاع تلویزیون، زاویه دید، تعداد پیکسل‌ ها در هر اینچ و حتی نسبت طول به عرض مطرح می‌ شود که به توضیح هر کدام از آن ها پرداختیم. در سایت ای اس آی لایت بیش تر با این موضوع، نحوه انتخاب یک تلویزیون شهری با ابعاد و اندازه مناسب، نحوه نصب و راه‌ اندازی آن، قیمت تلویزیون شهری، خرید تلویزیون شهری و ویدئو وال و هم چنین مهم‌ ترین کاربردهای هر کدام از آن ها آشنا شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *