مقالات

چه عواملی در کیفیت ماژول ال ای دی تاثیر دارند؟

ماژول ال ای دی

چه عواملی در کیفیت ماژول های ال ای دی تاثیر دارند؟ چگونه می‌ توان یک ماژول ال ای دی با کیفیت را از نوع ماژول ال ای دی بی کیفیت تشخیص داد؟ عوامل بسیار مختلفی مانند رزین، جنس فریم، آی سی و غیره بر روی کیفیت یک ماژول ال ای دی تاثیرگذار هستند و در واقع ما با بررسی کردن این موارد است که متوجه خواهیم شد ماژول ال ای دی از کیفیت و مرغوبیت بالا برخوردار است یا خیر.

چون اهمیت ماژول‌ ها بسیار بالا است و قطعاً یک ماژول بی‌ کیفیت نمی‌ تواند در روند تبلیغات پاسخ گوی نیاز ما باشد. در این مقاله برخی از عوامل موثر در کیفیت ماژول ال ای دی را بررسی می‌ کنیم.

چه عواملی در کیفیت ماژول ال ای دی تاثیر دارند؟

گفتیم که کیفیت ماژول ال ای دی بسیار مهم و با اهمیت است و از جمله مهم‌ ترین عوامل تاثیرگذار بر روی کیفیت آن گزینه‌ های زیر هستند:

  1. چیپ‌ های ال ای دی

چیپ ال ای دی به صورت یک قطعه کاملاً کوچک است که بیش ترین و بالاترین اثر را بر روی شدت نور در ال‌ ای‌ دی‌ ها اعمال می‌ کند، به طوری که می‌ توان با جرات گفت اصلی‌ ترین و اساسی‌ ترین قطعه در داخل یک ماژول ال ای دی، چیپ آن می‌ باشد. به همین دلیل است که کیفیت آن ارتباط موثر و مستقلی با کیفیت ماژول دارد.

  1. آی سی

اهمیت وجود یک آی سی با کیفیت به ویژه در بسیاری از تابلوهای بزرگ، تلویزیون شهری، بیلبورد تبلیغاتی و ویدئو وال آن قدر زیاد است که از جمله مهم‌ ترین و تاثیرگذارترین بخش‌ ها بر روی کیفیت ماژول محسوب می‌ شود، چون کلیه دستورهای در ارتباط با افکت‌ ها پس از دریافت کردن از کنترلر به کمک همین آی سی‌ ها توزیع می‌ شوند و اگر یک آی سی عملکرد خوب و قابل قبولی در روند عبور دادن جریان الکتریکی نداشته باشد، قطعاً شدت نور و ماژول کاهش پیدا می‌ کند و این موضوع یعنی کاهش پیدا کردن کیفیت ماژول.

  1. پی‌ سی‌ بی PCB

سومین عامل موثر بر کیفیت ماژول‌ ها ال ای دی، پی سی بی می‌ باشد. اهمیت این قطعه از آن جهت بالاست که در صورت به کار بردن یک برد نازک در داخل ماژول خسارت به وجود می‌ آید و این عمل موجب پایین آمدن کیفیت و کارایی قطعه مورد نظر خواهد شد.

ماژول ال ای دی

  1. رزین

رزین وظیفه آب بند کردن قطعه را بر عهده دارد، از طرفی نیز به عنوان نوعی عایق حرارتی بین برد و ال ای دی ماژول عمل می‌ کند، بنابراین واضح است که از چه اهمیت بسزایی برخوردار است و چگونه می‌ تواند برروی کیفیت ماژول ال ای دی تاثیرگذار باشد، به همین دلیل استفاده کردن از یک رزین نامرغوب ممکن است مشکلات بسیار جدی مانند داغ شدن ماژول را به همراه داشته باشد. به طور کلی استفاده از یک رزین بی کیفیت دو مشکل جدی زیر را به وجود می‌ آورد:

  1. تضعیف سیستم آب بند

عدم وجود رزین یا استفاده از رزین نامرغوب سیستم آب بند را تضعیف می‌ کند و در نهایت نیز موجب کاهش یافتن قابلیت‌ های عایق حرارتی می‌ شود. بنابراین اگر ماژور در معرض گرما یا حرارت قرار بگیرد، آسیب جدی می‌ بیند، چون رزین توانایی عایق‌ بندی آن را ندارد.

 

همچنین شما می توانید مقالات دیگر ما را مطالعه فرمایید:

 

  1. کاهش دادن شدت نور

وقتی از یک ال ای دی پایه کوتاه استفاده شود، این کار منجر می‌ شود که کلاهک ال ای دی نتواند به مقدار کافی از قسمت فریم آن خارج گردد که این امر به نوبه خود موجب کاهش یافتن شدت نور ماژول به ویژه در بخش دید از جانب شود.

ماژول ال ای دی

  1. جنس فریم

فریم باید از جنس پلاستیک مرغوب و با کیفیت abs باشد که بتواند دوام ماژول ال ای دی را در شرایط اقلیمی و آب و هوایی بسیار سخت تضمین کند. یک فریم نامرغوب مدت زمان کوتاهی پس از استفاده باد خواهد کرد و در نهایت نیز دور تا دور ماژور ال ای دی را در بر گرفته و موجب کاهش یافتن و افت شدت نور می‌ شود.

  1. کپسولیشن ال ای دی

در صورتی که کپسولیشن ال ای دی نامرغوب بوده و کیفیت خوبی نداشته باشد، موجب عدم شفافیت شده و به دنبال آن نیز شدت نورردهی در چیپ کاهش پیدا می‌ کند یا گاهی مواقع نیز ممکن است موجب تغییر پیدا کردن رنگ ال ای دی شود.

  1. شدت نور ال ای دی

نور در ال‌ ای‌ دی‌ ها نسبت بسیار مستقیمی نه تنها با کیفیت ماژول ال ای دی بلکه با قیمت آن دارد، به این ترتیب ماژول‌ هایی که پرنورتر و شفاف‌ تر هستند، قیمت بالاتری نیز دارند. البته در این خصوص به این موضوع مهم توجه داشته باشید که هنگام خرید ماژول ال ای دی از نور کاذب آن اجتناب کنید، چون با تغییر پیدا کردن مقاومت اکسترنال در آی سی یک شدت نور کاذب ایجاد می‌ شود که این شدت نور کاذب دقیقاً با عمر مفید ماژول در ارتباط است و موجب کاهش یافتن آن می‌ شود.

ماژول ال ای دی

نتیجه‌ گیری

در این مقاله عوامل موثر بر کیفیت ماژول ال ای دی را بررسی کردیم. در واقع آن چه که بر روی یک ماژول ال ای دی تاثیر گذار می‌ باشد مواردی مانند رزین، آی سی، چیپ ال ای دی، جنس فریم و غیره هستند که به توضیح جداگانه هر کدام از آن ها پرداختیم. تمامی این موارد در کنار یک دیگر کیفیت ماژول ال ای دی را در تلویزیون شهری یا بیلبورد تبلیغاتی یا حتی ویدئو وال رقم می‌ زنند.

به همین دلیل است که هنگام خرید حتماً باید به این نکات و موارد توجه داشته باشید، چون هدف شما از این خرید قطعاً استفاده بهینه از ماژول ال ای دی می‌ باشد. در مجموعه ای اس آی لایت بیش تر با عوامل موثر بر کیفیت ماژول ال ای دی آشنا شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *