مقالات

روش های عیب یابی ویدئو وال و تلویزیون شهری

عیب یابی ویدئو وال

چگونه می‌ توان نواقص و عیب یابی ویدئو وال و تلویزیون شهری را برطرف کرد؟ ویدیو وال و تلویزیون شهری از جمله ابزارهای تبلیغاتی بسیار مهم و مدرن هستند که از آن ها برای کارهای مختلفی از جمله تبلیغات، معرفی برندها و کسب و کارهای مختلف، فرهنگ‌ سازی و آموزش، ایجاد سرگرمی و غیره استفاده می‌ شود، اما یکی از دغدغه‌ های مهم جهت استفاده از آن ها روش نگه داری درست و برطرف کردن مشکلات و نواقص به وجود آمده در آن ها می‌ باشد که در صورت استفاده از این وسیله‌ ها بهتر است آشنایی مختصری با آن داشته باشید. در این مقاله روش‌ های عیب یابی ویدئو وال و تلویزیون شهری را بررسی می‌ کنیم.

روش های عیب یابی ویدئو وال و تلویزیون شهری

خرابی‌ ها و نواقصی که در ویدئو وال یا تلویزیون شهری به وجود می‌ آید، ممکن است به قسمت‌ های مختلف آن مرتبط باشند. از جمله ایرادات رایج به وجود آمده در این وسیله و ابزارها و راه‌ های برطرف کردن آن ها به شرح زیر هستند:

  1. عدم نمایش کامل ماژول | عیب یابی ویدئو وال و تلویزیون شهری

اگر در تلویزیون شهری یا ویدئو وال با عدم نمایش کامل ماژول‌ های ال ای دی مواجه شدید، برای عیب یابی ویدئو وال ابتدا باید اتصالات در منبع تغذیه را مورد بررسی قرار دهید، چون احتمالاً ممکن است:

سیم‌ های برق قطع شده باشند.

کابل‌ های سیگنال ورودی جدا شده یا به خوبی متصل نشده باشند که باید کابل را متصل کنید.

کابل‌ های سیگنال ورودی خراب شده یا آسیب دیده باشند که باید آن ها را با کابل سالم ابتدا امتحان کرده و سپس تعویض کنید.

در صورت اطمینان از اتصال درست کابل‌ ها قسمت رابط pcb برد را بررسی کنید.

عیب یابی ویدئو وال

عیب یابی ویدئو وال یا تلویزیون شهری

  1. از کار افتادن ال ای دی به شکل خطوط افقی

اگر متوجه شدید در بخشی از ماژول‌ ها ال ای دی به شکل خطوط افقی دچار نقص شده و از کار افتاده است، موارد زیر را بررسی کنید:

بررسی کنید که کابل فلت به کابل برق ماژول‌ های ال ای دی در قسمت ورودی سیگنال متصل باشد.

بررسی کنید که ورودی‌ های سیگنال طبیعی باشند اگر در آن ها رنگ‌ های گیج کننده دیدید، حتماً باید تماس سیگنال را نیز بررسی کنید.

بررسی کنید که پایه‌ های آی سی به خوبی لحیم کاری شده باشند و قسمت اتصالات آن ها به قسمت pcb برد اتصالات کوتاه نشده باشند که در این حالت باید آی سی را تعویض کنید.

  1. سوختگی پیکسل

یکی از عمده ترین عیب یابی ویدئو وال یا تلویزیون شهری است. اگر با سوختگی پیکسل مواجه شدید، ابتدا باید با یک مولتی متر مقاومت X1 را بررسی کنید تا مطمئن شوید لامپ ال ای دی مهره دارد یا خیر. در این حالت باید مقاومت مولتی متر را بر روی ایکس یک قرار دهید و سپس ال ای دی را به درستی تست کنید.

پایه منفی در ال ای دی را با پراب به قرمز و پایه مثبت را به پراب مشکی متصل کنید.

اگر لامپ ال ای دی روشن باشد، یعنی سالم است. در این حالت باید اتصالات آن را چک کنید، اما اگر روشن نشد، یعنی سوخته است و حتماً باید آن را با یک لامپ ال ای دی نو تعویض کنید.

عیب یابی ویدئو وال

عیب یابی ویدئو وال یا تلویزیون شهری

  1. عدم نمایش دادن در ماژول‌ ها

اگر متوجه شدید که محتوای نمایشی شما در چندین ماژول به اجرا در نمی‌ آید در این حالت موارد زیر را بررسی کنید:

احتمال دارد کابل فلت متصل نشده باشد که باید آن را به درستی متصل کنید، هم چنین منبع تغذیه اولین ماژول در ردیف را بررسی کنید.

احتمال دارد منبع تغذیه متصل نباشد، یعنی در یک گوشه کابینت رنتال به نمایش داده نشود که در این حالت باید مرتبط بودن منبع تغذیه و اتصالات آن را چک کنید.

  1. رنگ پریدگی در ماژول

اگر ویدئو وال یا تلویزیون شهری شما دچار رنگ پریدگی در قسمت ماژول‌ های ال ای دی شد، برای عیب یابی ویدئو وال یا تلویزیون شهری موارد زیر را بررسی کنید:

اتصال در قسمت کابل سیگنال را چک کنید و دوباره آن را متصل کنید.

منبع تغذیه در اولین ماژول را نیز بررسی کنید.

دقت کنید که کابل فلت به طرز درست و معمول خودش کار کند، در غیر این صورت باید آن کابل را مجدد وصل کنید.

ماژول‌ های نمایشگر ال ای دی را کمی تغییر دهید، چون با این روش احتمال دارد رنگ پریدگی کاملاً از بین برود.

  1. ایراد در قسمت آی سی درایور | عیب یابی ویدئو وال

اگر احساس کردید که مشکل به وجود آمده در قسمت آی سی درایور است، ابتدا باید آی سی کارت آن را چک کنید، سپس از سالم بودن آی سی مطمئن شوید. اگر معیوب شده بود، آن را حذف کنید، در مرحله سوم لحیم کاری را به آن اضافه کنید و در مرحله چهارم لحیم کاری اضافی را پاک کنید، در نهایت نیز آی سی را مجدد چک کنید.

عیب یابی ویدئو وال

عیب یابی ویدئو وال یا تلویزیون شهری

  1. ایراد در لامپ ال ای دی

نحوه برطرف کردن ایراد در لامپ ال ای دی به این شکل است که ابتدا باید رزین‌ های اطراف آن را با استفاده از ابزارهای مخصوصی مانند موچین بردارید تا پین های آن دیده شود. با استفاده از یک پنس لامپ را نگه دارید و با قلع لحیم کاری لحیم کنید. دمای ۴۰۰ درجه سانتی گراد به مدت کم تر از ۳ ثانیه برای این کار کافی می‌ باشد. حال باید ال ای دی سالم را بر روی قسمت برد pcb  نصب کنید، پایه بلند مهره مثبت و پایه کوتاه الکترود منفی می‌ باشد.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله عیب یابی ویدئو وال و تلویزیون شهری را بررسی کردیم. هنگامی که در ویدیو وال یا تلویزیون شهری و حتی بیلبورد تبلیغاتی مشکل یا نقصی به وجود می‌ آید. باید قسمت‌ های مختلف آن را بررسی کنید و پس از آن که مشکل به وجود آمده را پیدا کردید، مطابق با روش‌ های ذکر شده در بالا جهت برطرف کردن آن اقدام کنید. در مجموعه ای اس آی لایت بیش تر با روش‌ های عیب یابی ویدئو وال و تلویزیون شهری، نحوه استفاده صحیح از آن ها، نحوه اجاره تلویزیون شهری، خرید تلویزیون شهری، آشنایی با قیمت تلویزیون شهری و ویدئو وال و غیره آشنا شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *