مقالات

انواع تجربه کاربری در تلویزیون شهری

انواع تجربه کاربری در تلویزیون شهری

تجربه کاربری در تلویزیون شهری شامل چه مواردی می‌ شود؟ تلویزیون‌ های شهری امکان استفاده در چگونه مکان‌ هایی و با چه اهدافی را دارند؟ تلویزیون شهری در واقع نوعی فناوری استفاده از نمایشگرها در مکان‌ های عمومی می‌ باشد که کاربردهای گسترده‌ ای پیدا کرده است و از جمله مهم‌ ترین این کاربردها می توان به اطلاع رسانی شهری، تبلیغات تجاری و یا غیرتجاری، فرهنگ سازی، ارائه دادن برخی از خدمات عمومی، خدمات تفریحی، آموزش و غیره اشاره کرد.

یعنی شما با استفاده کردن از یک تلویزیون شهری به آسانی می‌ توانید بسیاری از پیام‌ ها و اطلاعات را در اختیار کلیه شهروندان قرار دهید و در واقع می‌ توان گفت که امکان استفاده از آن بسیار وسیع و گسترده می‌ باشد. در این مقاله تجربه کاربری در تلویزیون شهری را بررسی می‌ کنیم.

انواع تجربه کاربری در تلویزیون شهری

تجربه کاربری در تلویزیون شهری را می‌ توان به دسته‌ های مختلفی تقسیم کرد که مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین این تجربیات موارد زیر می‌ باشند:

  1. اطلاع رسانی شهری

یکی از اهداف مهم جهت استفاده از تلویزیون شهری اطلاع رسانی در خصوص اخبار و اتفاقات روزانه می‌ باشد، یعنی با استفاده از چنین وسیله تبلیغاتی خوب و مفیدی به آسانی می‌ توان اخبار مختلف را به اطلاع عموم رساند.

یک مزیت خوب استفاده از تلویزیون شهری برای اطلاع رسانی این است که شما هم چنان که به دیگر فعالیت‌ های خود ادامه می‌ دهید، مانند زمانی که در حال تردد از یک خیابان و یا سرگرم خرید کردن از یک فروشگاه بزرگ هستید، می‌ توانید اخبار مهم را نیز مرور کنید و در واقع این نوع استفاده از تلویزیون شهری را می‌ توان به عنوان نوعی تجربه کاربری مفید در این خصوص دانست. اتفاقی که در هنگام استفاده از بیلبورد تبلیغاتی یا ویدئو وال نیز رخ می‌ دهد.

انواع تجربه کاربری در تلویزیون شهری

  1. تبلیغات تجاری یا غیرتجاری | تجربه کاربری در تلویزیون شهری

مورد دیگری که هنگام استفاده از تلویزیون شهری می‌ تواند یک تجربه کاربری فوق العاده را برای مخاطبان رقم بزند، تبلیغات تجاری و یا غیر تجاری می‌ باشد، به همین دلیل است که صاحبان مشاغل کلان و برخی از برندهای خاص از این شیوه جهت تبلیغ کسب و کار خود استفاده می‌ کنند و با چنین هدفی خرید تلویزیون شهری یا اجاره تلویزیون شهری را انجام می‌ دهند.

در واقع تاثیر این شیوه از تبلیغات آن قدر بالا است که تبلیغ خاص و ویژه تا مدت‌ ها در ذهن مخاطب می‌ ماند، به طوری که بسیاری از این مخاطبان عادی و رهگذران را به مشتریان وفادار و دائمی تبدیل می‌ کند که البته استفاده از خلاقیت‌ ها و ایده‌ های جذاب تبلیغاتی بی‌ تأثیر در روند جذب مخاطب نیست.

  1. فرهنگ سازی و آموزش

یک تجربه کاربری دیگری که استفاده از تلویزیون شهری به وجود می‌ آورد و معمولاً تاثیر آن بیش تر از استفاده دیگر ابزارهای تبلیغاتی مانند ویدئو وال یا بیلبورد تبلیغاتی می‌ باشد، فرهنگ سازی و آموزش است. به طوری که ارائه و پخش اطلاعات مختلف از جمله نحوه صحیح استفاده از مکان‌ های تفریحی، آموزش کتاب خوانی، نحوه ارائه دادن برخی از خدمات و غیره می‌ تواند روند فرهنگ سازی و آموزش در جامعه را تقویت کند و تجربه کاربری در این خصوص ثابت کرده است که تلویزیون شهری به طور چشم گیری بر روی رفتار و عملکرد بسیاری از مخاطبان تاثیرگذار است.

بنابراین با استفاده از یک تلویزیون شهری می توان فرهنگ خاص و ویژه‌ ای را در بین مردم رواج داد، حتی می‌ توان از آن جهت آموزش‌ های مختلف استفاده کرد که این روند نیز دقیقاً بستگی به خلاقیت‌ ها و ابتکار عمل ایجاد کلیپ‌ ها و انیمیشن‌ های تبلیغاتی دارد.

مثلاً شما می‌ توانید فرهنگ کتاب خوانی و مطالعه را در قالب چندین کلیپ کوتاه به صورت انیمیشن و یا حتی عکس‌ ها و تصاویر مفید در معرض دید مخاطبان قرار دهید، به این ترتیب نه تنها هزینه هنگفتی جهت انجام این کار نکرده‌ اید، بلکه خیال تان کاملاً آسوده است که افراد بسیار زیادی از شهروندان شما تبلیغ مورد نظر را از تلویزیون شهری دیده‌ اند.

فرهنگ سازی و آموزش

  1. ارائه خدمات تفریحی و عمومی | تجربه کاربری در تلویزیون شهری

گاهی بسیاری از خدمات تفریحی و عمومی نیاز به تبلیغ و اطلاع رسانی دارند و معمولاً شیوه‌ های مختلفی از جمله شبکه‌ های مجازی، بیلبورد تبلیغاتی، ویدئو وال و غیره برای چنین کاری در نظر گرفته می‌ شود، اما تجربه کاربری به مراتب اثبات کرده است که یک تلویزیون شهری از تمامی این موارد کارآمدتر و مفیدتر می‌ باشد و خروجی‌ های مثبت زیادی را نیز در بر دارد.

مثلاً فرض کنید یک پارک در شهر شما افتتاح شده باشد و شما هیچ گونه اطلاعی از نحوه آن نداشته باشید، اگر این خبر بر روی یک تلویزیون شهری در سطح شهر قرار بگیرد، ناخواسته طی عبور و مرور شما با آن مواجه می شوید. بدون آن که هیچ گونه هزینه‌ ای جهت اطلاع آن داشته باشید.

در واقع نمونه‌ های بسیار موفق استفاده تلویزیون شهری با قابلیت‌ های لمسی در میدان‌ ها و پارک‌ ها، مترو، ایستگاه‌ های اتوبوس، فضاهای تجاری و مراکز خرید هستند. این نمونه‌ ها نشان دهنده این هستند که تلویزیون شهری می‌ تواند به عنوان نوعی ابزار ارتباطی کارآمد، موثر و قدرتمند در بسیاری از جوامع شهری استفاده شده و مورد استقبال قرار بگیرد.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله تجربه کاربری در تلویزیون شهری را بررسی کردیم. در واقع استفاده کردن از تلویزیون شهری برای اهداف مختلف توانسته است تجربیات کاربری مختلف و متفاوتی را برای مخاطبان ایجاد کند. به بیان دیگر یک تلویزیون شهری با قابلیت‌ ها و امکانات که ارائه می‌ دهد، می‌ تواند موجب بهبود بخشیدن تجربه کاربری و اطلاع رسانی هوشمند به کلیه شهروندان شود.

این فناوری با کاربردها و عملکردهای متنوع خودش به خوبی توانسته است جهت اطلاع رسانی شهری، تبلیغات هوشمند و ارائه دادن خدمات عمومی و غیره تجربیات کاربری متفاوتی را به وجود بیاورد. در سایت ای اس آی لایت با دیگر بازخوردها و تجربیات به دست آمده در خصوص استفاده از تلویزیون شهری بیش تر آشنا شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *