مقالات

نحوه افزایش دادن طول عمر مفید تلویزیون

طول عمر مفید تلویزیون

چگونه طول عمر مفید تلویزیون خود را افزایش دهیم؟ شما برای افزایش طول عمر مفید تلویزیون خود چه کارهایی را انجام می‌ دهید؟ تلویزیون‌ ها در دو نوع تلویزیون خانگی و شهری تولید می‌شوند و از جمله وسایل صوتی و تصویری بسیار پر استفاده و کاربردی نه تنها در منازل بلکه در مکان‌های عمومی از جمله محیط‌های شهری، پارک‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و غیره محسوب می‌شوند.

بنابراین افراد علاوه بر تلویزیون‌های خانگی در بیشتر مواقع خرید تلویزیون شهری یا اجاره تلویزیون شهری را با اهداف مختلفی انجام می‌دهند، اما یک موضوع مهم در این رابطه وجود دارد و آن هم نحوه استفاده و نگهداری درست از آن است تا به این طریق بتوانیم عمر مفید آن را افزایش دهیم. در این مقاله نکات مهمی جهت افزایش دادن طول عمر مفید تلویزیون را بررسی می‌ کنیم.

 

نحوه افزایش دادن طول عمر مفید تلویزیون

برای اینکه بتوانید طول عمر مفید تلویزیون خودتان را افزایش داده و به درستی از آن استفاده کنید، موارد زیر جزو نکات اصلی و مهم در نگهداری انواع تلویزیون‌ ها و حتی ویدئو وال‌ ها و بیلبورد تبلیغاتی هستند:

تنظیم روشنایی تلویزیون

اگر روشنایی صفحه نمایشگر تلویزیون بیش از حد معمول باشد، در این حالت حالت علاوه بر آن که مصرف برق بیشتر خواهد بود، عمر مفید آن نیز کاهش می‌یابد، بنابراین سعی کنید میزان روشنایی را در یک حالت استاندارد و تعادل قرار دهید تا آسیبی به تلویزیون شما وارد نشود. جهت تنظیم کردن روشنایی نیز باید وارد قسمت منو و سپس قسمت تنظیمات روشنایی دستگاه شده و به این ترتیب روشنایی را در حالت استاندارد قرار دهید.

پیشگیری از پیکسل سوختگی تلویزیون

از مشکلات رایج در انواع تلویزیون‌ ها پیکسل سوختگی می‌باشد که با توجه به قیمت انواع تلویزیون‌ها از جمله قیمت تلویزیون شهری می‌تواند شما را متحمل هزینه‌های سنگین کند، پس بهتر است که در این خصوص پیشگیری‌های لازم را انجام دهید. بهترین راهکار جهت پیشگیری از پیکسل سوختگی نیز این است که نمایشگر تلویزیون را طولانی مدت بر روی یک محتوا یا تصویر ثابت رها نکنید. در واقع آفت پیکسل‌ها محتواهای ثابت می‌باشد، پس سعی کنید از پخش کردن چنین تصاویر و محتواهای پیشگیری کرده و به تلویزیون خود هر چند ساعت یکبار استراحت دهید.

طول عمر مفید تلویزیون

طول عمر مفید تلویزیون

تنظیم کنتراست تلویزیون

بالا بودن کنتراست تصاویر می‌تواند به مرور زمان موجب کاهش کیفیت آنها شود، یعنی استفاده کردن از سطح کنتراست بالا موجب خواهد شد که تلویزیون نیروی پردازش بیشتری را متحمل شود که این امر باعث کاهش طول عمر مفید تلویزیون خواهد شد سطح کنتراست نیز مانند روشنایی باید در یک حالت استاندارد قرار بگیرد پس اگر تلویزیونتان در حالت استاندارد نیست، حتماً از قسمت منو آن را تنظیم کرده و هر چند وقت یکبار آن را بر روی یک حالت جدید قرار دهید.

استفاده کردن از پارچه میکروفایبر

برای تمیز کردن تلویزیون از پارچه میکروفایبر استفاده کنید. ساختار این پارچه‌ها مناسب است و می‌تواند هر گونه آلودگی را از روی تلویزیون پاک کند. استفاده کردن از پارچه‌های زمخت و ضخیم ایجاد خط و خش بر روی صفحه نمایشگر خواهد ایجاد خواهد کرد که این موضوع کیفیت تصاویر را از بین می‌ برد.

عدم استفاده از محلول پاک کننده

از هیچ گونه محلول پاک کننده‌ای که حاوی استون، الکل و غیره باشد، استفاده نکنید، چون به تلویزیون شما ضرر وارد می‌شود. برای این کار می‌توانید از محلول‌های مخصوص استفاده کنید که البته باید پیش از استفاده تلویزیون را از برق کشیده و سپس دستمال را در داخل محلول مورد نظر آغشته کرده و به آرامی تلویزیون را پاک کنید. دقت کنید به هیچ عنوان نباید محلول به طور مستقیم با تلویزیون تماس داشته باشد.

استفاده کردن از محافظ برق

موضوعی که در هنگام خرید تلویزیون شهری یا اجاره تلویزیون شهری به شما یادآور می‌شوند، استفاده کردن از یک محافظ برق یا تنظیم کننده ولتاژ می‌باشد، چون نوساناتی که گاهی در جریان برق به وجود می‌ آید، همچنین قطع ناگهانی در قسمت برق شهری می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی عمر مفید تلویزیون داشته باشد. در واقع قطع ناگهانی جریان برق از مواردی است که می‌توان آن را کنترل یا پیشگیری کرد، به همین دلیل جهت حفظ سلامت تلویزیون نیاز است که شما یک محافظ برق یا تنظیم کننده ولتاژ در اختیار داشته باشید. برای این منظور نیز حتماً باید یک محصول خوب و با کیفیت را انتخاب کنید.

خاموش کردن متناوب تلویزیون

قرار دادن تلویزیون‌ ها در حالت استند بای موجب خواهد شد که جریان برق به صورت دائم در دستگاه وجود داشته باشد. قرارگیری تلویزیون در چنین حالتی نه تنها موجب کاهش یافتن طول عمر مفید تلویزیون می‌ شود، بلکه حتی می‌ تواند مشکلات جدی برای برخی قسمت‌ ها به وجود آورده و شما نیاز به تعمیر یا تعویض برخی از قطعات داشته باشید، پس همیشه پس از مصرف استفاده از آن سعی کنید تلویزیون را خاموش کرده و از قرار دادن آن در حالت استند بای پیشگیری کنید.

طول عمر مفید تلویزیون

طول عمر مفید تلویزیون

ایجاد تهویه مناسب

مانند هر دستگاه برقی دیگری تلویزیون‌ ها به پس از مدتی فعالیت گرم می‌ شوند و در طولانی مدت گرمای ایجاد شده احتمال دارد افزایش پیدا کرده و در نتیجه موجب آسیب دیدن آن شود. به همین منظور پیشنهاد می‌ شود که تلویزیون خود را در یک مکان به دور از رطوبت و کاملاً خنک قرار دهید. اگر یک سیستم تهویه مناسب در کنار تلویزیون وجود داشته باشد، از گرم شدن بی‌ رویه آن نیز پیشگیری می‌ کند که این موضوع می‌ تواند طول عمر مفید تلویزیون را تحت تاثیر خود قرار دهد.

عدم برخورد اشیا تیز با تلویزیون

تلویزیون‌ های نسل جدید نسبت به انواع سنتی و قدیمی بسیار حساس‌ تر هستند، چون ساختار شکننده و ظریفی دارند، بنابراین سعی کنید تا حد امکان هیچ گونه اشیا تیز با تلویزیون برخورد نکرده و از اعمال فشار بر روی آن نیز پیشگیری کنید، چون برخورد هر گونه ضربه‌ ای به صفحه نمایشگر آن می‌ تواند ما را متحمل خسارت‌های سنگینی کند، به همین دلیل بهتر است که برای آن یک محافظ صفحه نمایشگر خوب و با کیفیت استفاده کنید.

حتی برای کنترل آن نیز می‌ توانید از محافظ کنترل استفاده کنید. چون کنترل یک ابزار پرکاربرد جهت کنترل و تنظیم کردن تلویزیون‌ ها می‌ باشد و بهتر است از کنترل اورجینال تلویزیون مراقبت کنید تا نیاز نباشد کنترل دیگری را جایگزین آن کنید.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله مراقبت‌ های لازم جهت افزایش یافتن طول عمر مفید تلویزیون ها را بررسی کردیم. موضوعی که همواره در هنگام خرید تلویزیون شهری یا تلویزیون‌ های خانگی و حتی اجاره تلویزیون شهری به شما یادآور خواهند شد، مراقبت هر چه بیش تر از آن است، چون این تلویزیون‌ ها ظرافت بسیار بالایی دارند و با کوچک‌ ترین ضربه یا آسیبی شما را متحمل خسارت زیادی خواهند کرد. در سایت ای اس آی لایت با دیگر نکات مهم جهت افزایش یافتن طول عمر مفید تلویزیون ها آشنا شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *