مقالات

زاویه دید تلویزیون شهری چگونه است؟

زاویه دید تلویزیون شهری

زاویه دید تلویزیون شهری چگونه است؟ اهمیت زاویه دید در انواع نمایشگرهای شهری به چه صورت است؟ ممکن است گاهی مواقع در هنگام انتخاب و خرید انواع تلویزیون شهری با این سوال مواجه شوید که چرا گاهی اوقات حتی در صورت استفاده کردن از نمایشگرهای ال ای دی تجربه تماشا برای مخاطب در سناریوهای مختلف کاملاً متفاوت می‌باشد؟

پاسخ این سوال به زاویه دید و اهمیت آن در تلویزیون‌های شهری برمی‌گردد، بنابراین شاید درست این باشد که این سوال را به این شکل مطرح کنیم که زاویه دید در تلویزیون‌های شهری چگونه است و چه تاثیری می‌تواند در تماشاگر و مخاطب ایجاد کند؟ هنگام خرید یک تلویزیون شهری چگونه می‌توانیم زاویه دید خوب و مناسبی برای آن ایجاد کنیم؟ در واقع این زاویه دید است که می‌تواند به جذب هر چه بیشتر مخاطبان ما کمک کرده و تبلیغات ما را به سمت و سوی دلخواه مان بکشاند. در این مقاله زاویه دید تلویزیون شهری و پارامترهای موثر بر آن را بررسی می‌ کنیم.

 

 

زاویه دید تلویزیون شهری چگونه است؟

زاویه دید تلویزیون شهری به محدوده زاویه‌ای گفته می‌شود که در آن کاربر می‌تواند از همان زاویه محتواها و کلیپ‌های به نمایش درآمده را با وضوح هر چه بالاتر و بهتر و از جهات مختلفی ببیند. به طور خاص و ویژه زاویه دید افقی معمولاً مطابق با خط عمود بر نمایشگرها تعریف می‌شود و شما می‌توانید در این تلویزیون شهری از زوایای مختلفی مشتمل بر زوایایی که به صورت چند درجه انحراف از سمت عمودی یا افقی نسبت به خط عمود نمایشگرها است بدون هیچ نوع مشکلی محتواهای نمایش داده شده را ببینید.

بنابراین در یک محدوده خاص از زاویه که واقع در سمت راست یا چپ خط عمود بر نمایشگرها باشد، کاربر این امکان را پیدا می‌کند تا تصاویر به نمایش درآمده را بدون هیچ مشکلی ببیند. اما آن دسته از مخاطبانی که از کنار یعنی زوایای با انحرافات بیشتر از چندین درجه نسبت به خط عمود در نمایشگرها به این صفحات نگاه می‌کنند، قطعاً به علت محدودیتی که زاویه دید دارد، نمی‌ توانند محتواها را به صورت واضح و آشکاری مشاهده کنند.

زاویه دید در انواع تلویزیون شهری با زاویه دید در ویدئو وال یا زاویه دید در بیلبورد تبلیغاتی قطعاً متفاوت است. در نمایشگرهای ال ای دی این زاویه مطابق با نحوه چینش مهره‌های لامپ ال ای دی و هم چنین فاصله کاربر از صفحه نمایشگر تعیین می‌شود. در یک حالت کلی هر چه که زاویه دید بزرگتر باشد، به همان نسبت تصاویر با وضوح بیشتری نمایش داده شده و مخاطب نیز می‌تواند بهتر آنها را ببیند. با این حال گاهی ممکن است با افزایش یافتن زاویه دید محتواهای به نمایش درآمده کمی تار باشند.

پس هنگام انتخاب کردن یک نمایشگر توجه داشتن به زاویه دید آن بسیار مهم است. این نکته به ویژه در خصوص نمایشگرهایی که از آنها به عنوان بیلبورد تبلیغاتی در فضاهایی مانند اتاق‌های کنفرانس، استادیوم‌ها و فضاهای باز استفاده می‌کنیم، اهمیت پیدا می‌کند. در این مکان‌ها معمولاً مخاطبان از جهات و قسمت‌های مختلفی به صفحه نمایشگر نگاه می‌کنند، پس اندازه زاویه دید و نحوه تنظیم کردن آن اهمیت دارد، چون در صورت کوچک بودن زاویه دید احتمال دارد شخصی که در بالا یا پهلوی نمایشگر ایستاده است، نتواند محتواها را ببیند و این موضوع یک تجربه منفی در روند استفاده از نمایشگرهای شهری خواهد بود.

 

زاویه دید تلویزیون شهری

زاویه دید تلویزیون شهری

 

پارامترهای تاثیرگذار بر زاویه دید در نمایشگرهای شهری

پارامترها و عوامل زیادی در یک نمایشگر شهری و ویدئو وال بر زاویه دید تاثیرگذار هستند که عبارتند از:

نحوه پیکره‌بندی در مهره‌های لامپ ها

نحوه چینش مهره‌های لامپ‌ها در نمایشگر ال ای دی تعیین کننده زاویه دید آن است، یعنی هر چه که این چینش دقیق‌ تر و پیشرفته‌ تر باشد، به همان اندازه زاویه نورپردازی و دید در مهره‌های لامپ ال ای دی بهتر و بزرگتر بوده و در نهایت زاویه دید نمایشگر نیز بهتر خواهد بود.

کیفیت تراشه ال ای دی

پارامتر تاثیرگذار دیگر بر زاویه دید کیفیت تراشه ال ای دی می‌ باشد، پس آن دسته از تراشه‌ هایی که کیفیت بالایی دارند، بازده نوری آنها نیز بالاتر بوده و عملکرد نوری پایدارتری از خود نشان می‌ دهند. لذا زاویه دید آنها نیز بزرگ تر خواهد بود.

 

زاویه دید تلویزیون شهری

زاویه دید تلویزیون شهری

 

مسطح بودن سطح نمایشگرها

سومین پارامتر و عامل مهم در زاویه دید نمایشگرها مسطح بودن سطح آنها می‌ باشد، چون وجود هر گونه ناهمواری در سطوح نمایشگر می‌ تواند زاویه دید را کاهش دهد.

فاصله دید

در تعیین زاویه دید تلویزیون شهری فاصله دید نیز مهم است، یعنی هر چه که این فاصله بیش تر باشد زاویه دید نیز بیشتر خواهد بود، پس هنگام انتخاب خرید تلویزیون شهری یا انتخاب و خرید ویدئو وال باید نسبت به فاصله زاویه دید تا فاصله دید واقعی آن توجه داشته باشید.

روشنایی صفحه

عامل دیگری که تاثیر چشم گیری بر روی زاویه دید دارد، روشنایی صفحه می‌باشد، یعنی با افزایش یافتن روشنایی در نمایشگرها، زاویه دید آنها نیز افزایش خواهد یافت، چون بالا بودن سطح روشنایی موجب حفظ کردن وضوح تصاویر خواهد شد، حتی اگر زوایای دید بزرگ باشد.

 

زاویه دید تلویزیون شهری

زاویه دید تلویزیون شهری

 

اقدامات لازم جهت بهبود زاویه دید

برای آنکه شما بتوانید یک زاویه دید خوب و ایده‌ آلی را در تلویزیون شهری به وجود بیاورید، لازم است که چند مورد زیر را در این خصوص در نظر داشته باشید:

  • بهینه سازی در روند پیکره بندی مهره‌ های ال ای دی
  • انتخاب کردن تراشه‌ های ال ای دی با کیفیت بهتر و بالاتر
  • تنظیم کردن فاصله تماشاگر و ببننده با زاویه دید

جمع‌ بندی

در این مقاله زاویه دید تلویزیون شهری و نمایشگرهای ال ای دی را بررسی کردیم. با پیشرفت کردن دائمی فناوری این انتظار را داریم که در آینده‌ای نزدیک شاهد افزایش یافتن کیفیت زاویه دید در نمایشگرهای شهری باشیم. چون زاویه دید تاثیر بسزایی در برقراری ارتباط با مخاطبان دارد و پارامترها و عوامل مختلفی در تعیین زاویه دید و کیفیت آن تاثیرگذار هستند که به توضیح آنها پرداختیم. در مجموعه ای ای آی لایت با زاویه دید تلویزیون شهری و ویدئو وال‌ ها، پارامترهای مهم و موثر بر تعیین زاویه دید، نحوه خرید تلویزیون شهری با توجه به زاویه دید آن و اهمیت زاویه دید در این نمایشگرها بیش تر آشنا شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *