مقالات

برد کنترل چیست و چه کاربردی در نمایشگر های تبلیغاتی دارد ؟

aaaa

برد کنترل

برد کنترل بعد از ماژول از مهم ترین قطعات تابلو روان است که دارای پورت ورودی است ، این قطعه که در واقع همان motherboard تابلو می باشد اطلاعات مختلف را به ماژول ها داده و آنها را دریافت می نماید.

اطلاعات محتوایی که در تابلو پخش می شوند در برد کنترلر یا میکروکنترلر تابلو قرار می گیرد.

در تابلوهای روانی که آفلاین(asynchronous) می باشند محتوای تصویری مورد نیاز از طریق پورت usb، شبکه، سریال و یا به صورت wifi به روی حافظه برد ذخیره می شود و در تابلوهای آنلاینsynchronous)) محتوای تصویری را با استفاده از یک نرم افزار کامپیوتری یا استفاده ازبرد فرستنده(sender) که وظیفه آن گرفتن محتوای تصویری از طریق پورت DVI  یا HDMI و تبدیل آن به اطلاعات قابل فهم(هر شرکت پروتکل خاص خود را برای تبدیل تصویر و ارسال آن دارد) برای برد گیرنده(reciever) و ارسال آن از طریق پورت  شبکه به برد گیرنده (reciever) می باشد.

برد کنترلرها دارای انواع مختلفی بوده و قادر به پشتیبانی از نوع و تعداد خاصی ماژول می باشند.

در انتخاب برد کنترلر باید به مسائلی از قبیل نوع ماژول (تک رنگ یا تمام رنگ بودن ماژول ال ای دی) که برای ساخت تابلو مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین سایز تابلو توجه کرد.

هر کنترلر بسته به نوع طراحی خود می تواند از تعداد خاصی از ماژول ها پشتیبانی کند و خروجی متفاوتی خواهد داشت.

از جمله بهترین برند های کارت کنترل موجود در بازار ایران، می توان به کارت کنترل های Huidu, Novastar و Linsn اشاره کرد.

در اکثر این بردها یک دکمه روشن و خاموش و ریست وجود دارد ، آگاهی از کارایی این قطعه درک شما را از اینکه تابلو چیست افزایش می دهد.

بردکنترلر دارای یک پردازنده است که اکثرا از هسته ARM بهره می برد. برد کنترلرها از تراشه های دیگری مثل حافظه های Flash ، بافرها ، آی سی ساعت و مبدل های ارتباط سریال استفاده می کنند.

در برد های پیشرفته از حافظه RAM برای پردازش بهتر تصویر استفاده می شود.

در بعضی از مین برد های تک رنگ (monochorome) فقط توانایی روشن و خاموش کردن پیکسل های ماژول وجود دارد، یعنی این مین برد نمی تواند نور ال ای دی ها را کم و زیاد کند لذا صرفا جهت نمایش متن از آن استفاده می شود ، البته اغلب کنترلرهای جدید این قابلیت را دارد و قادر به نمایش انیمیشن و فیلم نیز می باشد.

لازم به ذکر است که این مین بردها در مدل های ۲ ، ۳ ، ۴ و ۸ کاناله وجود دارند که بستگی به تعداد ردیف ماژول ها در تابلو دارد.

بردکنترلر دارای پورت ورودی است که می توان تصویر و متن دلخواه را از طریق فلش درایو یا از طریق پورت شبکه به آن ارسال کرد و بعد از کپی کردن آن بر روی بردکنترلر آن را جدا کرد.

تصاویر و انیمیشن مورد نظر به وسیله نرم افزارهای مخصوص طراحی می شود و توسط USB ویا از طریق شبکه  به تابلو منتقل می شود.

به عبارتی دیگر در بین قطعات تابلو کنترلر اصلی ترین وظیفه را برای نمایش داده و اطلاعات بر روی صفحه نمایش بر عهده دارد.

در واقع کنترلر برد الکترونیکی می باشد که با استفاده از یک پردازنده قوی صفحه ماژول ال ای دی و یا تلویزیون شهری را کنترلر می نماید.

کنترلر با پردازش برنامه ها و انتقال آنها بر روی ماژول LED شرایط نمایش متن، تصویر،افکت و خروجی های متفاوت را در نمایشگر ال ای دی فراهم می نماید.

کنترلر تابلو را می توان از نظر نوع کارایی و کاربرد به دو دسته کلی تقسیم نمود که خود دارای زیر گروه می باشند.

 

۱-کنترلرهای آفلاین

تک رنگ

طیف داربدون طیف

فول کالر

۲-کنترلرهای آنلاین

کنترلر تابلو بدون طیف توانایی راه اندازی ماژول ال ای دی به صورت ONوOFF را دارا می باشد در واقع این نوع از کنترلر قابلیت کم یا زیاد کردن شدت نور ال ای دی را ندارد و تنها می تواند ال ای دی را در دو حالت خاموش و یا روشن قرار دهد.

این کنترلرها در بازار به کنترلرهای تک رنگ بدون طیف معروف می باشند اما قابلیت نمایش ۲یا ۳ رنگ را نیز دارا می باشند(با توجه به ماژول ال ای دی استفاده شده)

کنترلر تابلو طیف دار توانایی تغییر نور هر  LED, ماژول ال ای دی تابلو را دارد و می تواند با نمایش شدت نور صفر تا حد اکثر نور ال ای دی (۲۵۶) با نشان دادن سایه به تصویر عمق ببخشد و ماژول ledتک رنگ قرمز،ماژول سبز و… قابلیت پخش فیلم بدهد.

به طور مثال بردی با قابلیت نمایش ۲۵۶ سطح از نور یک LED می تواند نور آن LED را از صفر تا حداکثر، طی ۲۵۶ مرحله تغییر دهد و در نهایت بیننده طیف های مختلف رنگ قرمز، سبز و… را در تصویر مشاهده خواهد نمود مانند تلویزیون های سیاه و سفید.

کنترلر تابلو فول کالر با توانایی راه اندازی سه رنگ ال ای دی در هر پیکسل برای ماژول ال ای دی فول کالر و تلویزیون شهری مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل توانایی تغییر نور هر ال ای دی در ۲۵۶ سطح از نور آن، برای ماژول فول کالر RGB که دارای سه عدد ال ای دی آبی، سبز و قرمز می باشد(۲۵۶*۲۵۶*۲۵۶) قابلیت نمایش ۱۶ میلیون رنگ را دارد.

شرکت‌های متنوعی در ایران همانند EP, HDR, تلاش آذر و … به کار برنامه‌نویسی و تولید برد کنترل اشتغال دارند.

در نوع کنترلرهای آفلاین اطلاعات به برد کنترلر منتقل می‌شوند و برد کنترل اطلاعات را به صورت مرتب بر روی تابلو نمایش می‌دهد و پس از تمام شدن اطلاعات دوباره به اول اطلاعات برگشته و این چرخه تکرار می‌شود؛

ولی در پخش آنلاین کنترلر از طریق کامپیوتر و یا  سندر و ویدیو پروسسسور به یک منبع پخش خارجی مثل تلویزیون متصل می‌شود و همانند یک تلویزیون بزرگ تصاویر را بر روی تابلو نمایش می‌دهد.

انواع برد تابلو روان

تابلوهای روان از جمله محصولات تبلیغاتی پرکاربردی هستند که در مکان‌های مختلفی مانند فروشگاه‌ها، مراکز تجاری، بیلبوردها و… استفاده می‌شوند. این تابلوها از یکسری المان‌های نورانی تشکیل شده‌اند که با استفاده از یک نرم‌افزار کنترل می‌شوند. برد تابلو روان یکی از مهم‌ترین قطعات تشکیل‌دهنده این تابلوها است که وظیفه کنترل و هدایت جریان برق را برعهده دارد.
بردهای تابلو روان در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند. در ادامه به معرفی انواع مختلف برد تابلو روان می‌پردازیم:

• برد تابلو روان تک رنگ

این نوع بردها از یک رنگ نور تشکیل شده‌اند و تنها قادر به نمایش تصاویر و متن‌های تک رنگ هستند. بردهای تابلو روان تک رنگ از قیمت پایین‌تری نسبت به سایر انواع بردها برخوردار هستند و برای کاربردهای ساده مانند نمایش متن یا شعار مناسب هستند.

• برد تابلو روان چند رنگ

این نوع بردها از چندین رنگ نور تشکیل شده‌اند و قادر به نمایش تصاویر و متن‌های چند رنگ هستند. بردهای تابلو روان چند رنگ از قیمت بالاتری نسبت به بردهای تک رنگ برخوردار هستند و برای کاربردهای پیچیده‌تر مانند نمایش تصاویر گرافیکی یا ویدئویی مناسب هستند.

• برد تابلو روان ثابت

این نوع بردها از یک الگوی ثابت نور تشکیل شده‌اند و تصاویر و متن‌های نمایش داده شده بر روی آن‌ها ثابت هستند. بردهای تابلو روان ثابت برای کاربردهایی مانند نمایش ساعت، تقویم یا دما مناسب هستند.

• برد تابلو روان متحرک

این نوع بردها از تصاویر و متن‌های متحرک تشکیل شده‌اند و تصاویر و متن‌های نمایش داده شده بر روی آن‌ها به‌طور مداوم در حال تغییر هستند. بردهای تابلو روان متحرک برای کاربردهای تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی مناسب هستند.

• برد تابلو روان فلکس

این نوع بردها از یک لایه پلاستیکی نازک تشکیل شده‌اند که بر روی آن تصاویر و متن‌های نمایش داده می‌شوند. بردهای تابلو روان فلکس از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند و برای کاربردهایی مانند تابلوهای تبلیغاتی در خودروها مناسب هستند.

• برد تابلو روان بک لایت

این نوع بردها از یک لایه پلاستیکی شفاف تشکیل شده‌اند که بر روی آن تصاویر و متن‌هایی نمایش داده می‌شوند. از پشت این لایه پلاستیکی، نوری به آن‌ها تابیده می‌شود و تصاویر و متن‌ها را روشن می‌کند. بردهای تابلو روان بک لایت از روشنایی بالایی برخوردار هستند و برای کاربردهایی مانند تابلوهای تبلیغاتی در فضای باز مناسب هستند.

انتخاب نوع برد تابلو روان

انتخاب نوع برد تابلو روان به عوامل مختلفی مانند کاربرد، فضای مورد استفاده و بودجه بستگی دارد. به عنوان مثال، برای کاربردهای تبلیغاتی در فضای باز، استفاده از بردهای تابلو روان بک لایت توصیه می‌شود.

برد تابلو ال ای دی

برد تابلو ال ای دی یکی از مهم‌ترین قطعات تشکیل‌دهنده تابلوهای ال ای دی است. این برد وظیفه کنترل و هدایت ماژول‌های ال ای دی را بر عهده دارد. برد تابلو ال ای دی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند.

اجزای اصلی برد تابلو ال ای دی :

• رگولاتور ولتاژ: وظیفه تامین ولتاژ مورد نیاز ماژول‌های ال ای دی بر عهده رگولاتور ولتاژ است.
• درایور: وظیفه کنترل روشنایی و خاموشی ماژول‌های ال ای دی بر عهده درایور است.
• کنترلر: وظیفه پردازش اطلاعات و کنترل نمایش محتوا بر عهده کنترلر است.

انواع برد تابلو ال ای دی

برد تابلو ال ای دی را می‌توان بر اساس نوع ماژول‌های ال ای دی مورد استفاده، به دو دسته تقسیم کرد:
• برد تابلو ال ای دی تک رنگ: در این نوع بردها، از ماژول‌های ال ای دی تک رنگ استفاده می‌شود. این ماژول‌ها فقط یک رنگ نور تولید می‌کنند.
• برد تابلو ال ای دی فول کالر: در این نوع بردها، از ماژول‌های ال ای دی فول کالر استفاده می‌شود. این ماژول‌ها می‌توانند طیف وسیعی از رنگ‌ها را تولید کنند.

نکات مهم در انتخاب برد تابلو ال ای دی

در هنگام انتخاب برد تابلو ال ای دی، باید نکات زیر را در نظر داشت:

• نوع ماژول‌های ال ای دی: نوع ماژول‌های ال ای دی مورد استفاده در تابلو، نوع برد تابلو ال ای دی را تعیین می‌کند.
• اندازه تابلو: اندازه تابلو نیز بر انتخاب برد تابلو ال ای دی تاثیر می‌گذارد.
• کیفیت و کارایی: برد تابلو ال ای دی باید از کیفیت و کارایی بالایی برخوردار باشد تا بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

مین برد تابلو روان چیست؟

مین برد تابلو روان، یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده یک تابلو روان است. این برد وظیفه کنترل و هدایت ماژول های LED تابلو روان را بر عهده دارد. مین برد تابلو روان با دریافت دستورات از کامپیوتر یا نرم افزار، اطلاعات را به ماژول های LED ارسال می کند و باعث روشن شدن آنها می شود.

انواع مین برد تابلو روان

مین برد تابلو روان بر اساس نوع ماژول LED مورد استفاده در تابلو روان، به دو دسته تقسیم می شود:
• مین برد تک رنگ: این نوع مین برد، برای تابلو روان های تک رنگ استفاده می شود. در تابلو روان تک رنگ، هر ماژول LED فقط یک رنگ را نمایش می دهد.
• مین برد RGB: این نوع مین برد، برای تابلو روان های RGB استفاده می شود. در تابلو روان RGB، هر ماژول LED می تواند سه رنگ اصلی (قرمز، سبز و آبی) را نمایش دهد.

ویژگی های یک مین برد تابلو روان خوب

یک مین برد تابلو روان خوب، باید دارای ویژگی های زیر باشد:

• کیفیت بالای قطعات: مین برد تابلو روان، یک قطعه الکترونیکی حساس است که در معرض جریان برق قرار دارد. بنابراین، استفاده از قطعات با کیفیت بالا در ساخت آن، بسیار مهم است.
• قدرت پردازش بالا: مین برد تابلو روان، باید بتواند اطلاعات را با سرعت بالا پردازش کند. این امر به ویژه در تابلو روان های بزرگ و با تعداد ماژول LED بالا، اهمیت دارد.
• قابلیت پشتیبانی از انواع ماژول LED: مین برد تابلو روان، باید بتواند از انواع ماژول LED پشتیبانی کند. این امر به کاربر این امکان را می دهد تا از ماژول های LED با کیفیت و قیمت مناسب استفاده کند.

قیمت مین برد تابلو روان

قیمت مین برد تابلو روان، با توجه به عوامل مختلفی مانند نوع مین برد، کیفیت قطعات، قابلیت ها و برند سازنده، متفاوت است. به طور کلی، قیمت مین برد تابلو روان تک رنگ، کمتر از مین برد تابلو روان RGB است.

نکات مهم در خرید مین برد تابلو روان

در هنگام خرید مین برد تابلو روان، باید به نکات زیر توجه کنید:

• نوع ماژول LED تابلو روان: مین برد تابلو روان باید با نوع ماژول LED تابلو روان مطابقت داشته باشد.
• اندازه تابلو روان: مین برد باید بتواند تعداد ماژول LED مورد نیاز تابلو روان را پشتیبانی کند.
• قابلیت های مورد نیاز: مین برد باید قابلیت های مورد نیاز شما، مانند پشتیبانی از نمایش تصاویر متحرک، نمایش متن فارسی و غیره را داشته باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

41 دیدگاه در “برد کنترل چیست و چه کاربردی در نمایشگر های تبلیغاتی دارد ؟

 1. امیرحسین نظام آبادی گفت:

  آیا برد کنترل قابلیت کنترل از راه دور (remote control) را دارد؟

  1. ادمین گفت:

   سلام و عرض ادب
   همه برد کنترل ها این قابلیت رو ندارند مثلا توی برد کنترل های هویدو سری C و A این قابلیت رو دارند.

 2. رامتین پورناظری گفت:

  دوستان، آیا برد کنترل قابلیت تغییر فرکانس با قابلیت دریافت ویدیوی پخش شده توسط دستگاه‌های مختلف را دارد؟

  1. ادمین گفت:

   سلام عرض ادب
   خیر این امکان را ندارد.

 3. سجاد شفیعی گفت:

  امکان خرید آنلاین هست ؟

 4. منصور محمد گفت:

  مشاوره آنلاین از چه طریقی صورت می گیره؟

 5. مصطفی هاشمیان گفت:

  مطالب بی نظیر بود

 6. مسعود گلپایگانی گفت:

  هزینه تبلیغات توی سایت شما چنده؟

  1. مدیر سایت گفت:

   با سلام و احترام
   ما در سایت هیچگونه تبلیغاتی رو انجام نمی دهیم.
   ارادتمند

 7. جواد رضوی گفت:

  حرفتون خیلی عالیه

 8. محمدعلی بیات گفت:

  دفتر مرکزیتون کجا قرار داره

 9. مهرداد غفاری گفت:

  اگر خرید کنیم و بعد پیشمون بیشم امکان عودت هست ؟

 10. ابراهیم طالقانی گفت:

  aaaaliii bood

 11. کریم نعمت زاده گفت:

  خیلی عالی بود

 12. صادق امیدی گفت:

  چجوری می تونیم با کارشناسانتون در ارتباط باشیم

 13. غلامعلی هاشمی گفت:

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین بنده ارسال کنین

 14. غلامحسین زاهدی گفت:

  بخوام یاد بگیرم باید چیکار کنم

 15. عبدالرضا فاظلی گفت:

  مقالاتتون عالین واقعا!

 16. بهنام هخامنش گفت:

  حساب توییتری هم دارید؟

 17. محمدحسن رحمانیان گفت:

  متشکرم

 18. محمد فرجی گفت:

  چه مطلب خوبی

 19. محمدحسین ملک گفت:

  دمتون گرم

 20. بهمن ملک گفت:

  کجا می تونم اطلاعات کاملتری درباره این موضوع پیدا کنم

 21. محمدحسین موسوی گفت:

  دستخوش

 22. بهمن قنبری گفت:

  هزینه مشاوره آنلاین و حضوری باهم متفاوته

 23. عیسی منصوری گفت:

  خیلی ممنون از توضیحاتون خوبتون

 24. مجتبی همدانی گفت:

  شماره تماستون برای خرید تلفنی چنده

 25. محمد هخامنش گفت:

  با اجازتون بازنشر شد

 26. کریم ذاکری گفت:

  بیشتری بنویسین لطفا

 27. رامین رضایی گفت:

  شما پیج اینستا هم دارین؟

 28. جمشید گودرزی گفت:

  میتونم شماره شما رو داشته باشم؟

 29. میثم شیرازی گفت:

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنینم چجوری باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 30. ابراهیم وکیلی گفت:

  خرید آنلاین هم دارید

 31. پرویز رضا گفت:

  خیلی سایت خوبی دارین

 32. عباس قنبری گفت:

  چرا اینقد زیاد؟

 33. علی اکبر پناهی گفت:

  میشه مطلب رو توی وبلاگ خودم بزارم؟

 34. علی محمد اسماعیلی گفت:

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

 35. مجتبی امینی گفت:

  سایتتون محشرههههه

 36. اسدالله ملک گفت:

  گارانتی شما به چه صورتی هست ؟

 37. محمدحسین شکیبا گفت:

  محتوا خوبی بود

 38. اسدالله عزیزی گفت:

  مطلبتون بسیار مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *