مقالات

تلویزیون شهری Indoor و Outdoor | تفاوت‌ ها و کاربردها

تلویزیون شهری Indoor و outdoor

تلویزیون شهری Indoor چیست؟ تویزیون‌های شهری ایندور و اوتدور چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ آیا با کاربردهای این دو نوع تلویزیون آشنا هستید؟ تلویزیون شهری که با اهداف اطلاع رسانی و تبلیغات تولید و عرضه شده است، در دو نوع متفاوت ایندور و اوتدور می‌باشد که جهت نصب کردن در دو محیط بسته و باز طراحی شده اند و ویژگی‌های ساختاری متفاوتی با یکدیگر دارند.

به طوری که ما نمی‌توانیم هیچ کدام از آنها را به جای یکدیگر استفاده کنیم و لازم است پیش از خرید تلویزیون در ابتدا محل نصب آن را مشخص کرده و سپس نسبت به همان محل نوع ایندور یا اوتدور را انتخاب کنیم. در این مقاله تلویزیون شهری Indoor و اوتدور و تفاوت‌ ها و کاربردهای آنها را بررسی می‌ کنیم.

 

 

تلویزیون شهری Indoor و Outdoor : تفاوت‌ ها و کاربردها

گفتیم که تلویزیون‌ های شهری با دو ساختار کاملاً متفاوت ایندور و اوتدور طراحی شده‌اند که جهت استفاده در محیط‌ های باز و بسته کاربرد دارند، به طوری که ما نمی‌ توانیم این تلویزیون‌ ها را به جای یک دیگر استفاده کنیم، بنابراین لازم است پیش از آن که نسبت به خرید تلویزیون شهری اقدام کنیم، ابتدا مکان نصب آن را مشخص کرده، سپس به دنبال خرید تلویزیون شهری یا اجاره تلویزیون شهری برویم. برای این که بهتر با تفاوت‌ها و کاربرد این دو نوع تلویزیون آشنا شوید، انها را به صورت جداگانه بررسی می‌ کنیم:

 

تلویزیون شهری Indoor

 

تلویزیون شهری Indoor

طراحی تلویزیون شهری ایندور به این شکل است که باید حتماً آن را در یک فضای بسته نصب کنید که در معرض هیچ گونه آسیب محیطی از جمله تابش آفتاب یا باد و باران قرار نگیرد، چون این تلویزیون دارای ساختار بسیار ظریف‌ تر نسبت به تلویزیون‌ های اوتدور است، بنابراین در صورت نصب در محیط‌های باز عمر آن کاهش پیدا کرده و در مدت زمان کوتاهی بلا استفاده خواهد بود، اما برای محیط‌های بسته گزینه ایده آل می‌ باشد. مهمترین ویژگی که در این نوع تلویزیون‌ها وجود دارد این است که درخشندگی آنها کمتر از تلویزیون شهری اوتدور است.

چون تلویزیون به گونه‌ای طراحی شده است تا امکان مشاهده کردن ویدیوها و تصاویر آن در مقابل نور آفتاب وجود داشته باشد، اما تلویزیون شهری Indoor این ویژگی را ندارد و اگر آن را در مکانی نصب کنید که مقابل تابش نور آفتاب باشد، قطعاً تصاویر و ویدیوهای پخش شده از آن را به خوبی نخواهید دید. بنابراین شرایطی که جهت تولید صفحه نمایشگر این دو نوع تلویزیون در نظر گرفته شده است، کاملاً با یک دیگر متفاوت می‌ باشد.

 

تلویزیون شهری Indoor

 

از طرفی زاویه دید در انواع تلویزیون‌های شهری ایندور نیز نسبت به تلویزیون‌های شهری اوتدور کمتر است، چون معمولاً در این نوع تلویزیون‌های شهری فاصله‌ای که مخاطب با تلویزیون دارد کم است، یعنی مخاطب می‌تواند در فاصله اندک محتواهای پخش شده از این تلویزیون را ببیند چیزی که در تلویزیون‌های اوتدور کاملاً برعکس است. تلویزیون شهری Indoor حتی در روشنایی و ابعاد و اندازه، هزینه‌های نصب کردن و عملکرد نیز تفاوت‌های زیادی با پروژکتور دارد. بنابراین هنگام خریدن یک تلویزیون شهری ایندور شما در وهله نخست باید به زاویه دید آن توجه کنید.

اینکه صفحه نمایشگر تلویزیون شما در نگاه مخاطب چگونه باشد و آیا ضروری است که مخاطب از هر گوشه‌ای به تلویزیون دید داشته باشد یا خیر و آیا به یک تلویزیون فقط جهت دید مستقیم نیاز دارید یا لازم است که این تلویزیون از تمامی زوایا و جهات قابل دید باشد، صفحه نمایشگر تلویزیون شما با ابعاد کوچک کفایت می‌کند یا شما نیاز به یک صفحه نمایشگر پهن و بزرگ دارید؟

 

تلویزیون شهری outdoor

 

تلویزیون شهری اوتدور

برعکس ویژگی‌های یک تلویزیون شهری اوتدور آن دارد، به این صورت که این تلویزیون‌ها معمولاً ابعاد بزرگ‌تری دارند و ویژه نصب و استفاده در مکان‌های باز مانند خیابان‌ها و میادین اصلی شهر، بوستان‌ ها و پارک‌ها، بر سر بلوارها، چهارراه‌ها و غیره می‌ باشند که با توجه به شرایط این گونه محیط‌ها طراحی آنها نیز کاملاً از نوع تلویزیون شهری Indoor متفاوت می‌باشد، یعنی این تلویزیون‌ها با یک ساختار مستحکم به بازار عرضه شده‌اند، بنابراین مقاومت کافی در برابر تغییرات جوی، تابش آفتاب، بارش برف و باران و موارد این چنینی را دار.

یعنی حتی در صورت استفاده طولانی مدت نیز این تلویزیون‌ ها اگر به درستی نصب و راه‌اندازی شوند، هیچ گونه آسیبی نخواهند دید. تفاوت دیگر بین این دو تلویزیون به درخشندگی آن برمی‌گردد. تلویزیون شهری باید درخشندگی بسیار بیش تری نسبت به نوع ایندور داشته باشد تا مخاطب از فاصله دور و در هنگام تابش مستقیم نور آفتاب بتواند ویدیوها و تصاویر پخش شده از آن را ببیند.

موضوع دیگر زاویه دید در این نوع تلویزیون است که بسیار بیشتر از نوع تلویزیون شهری ایندور است. تلویزیون‌ ها معمولاً در فواصل دور و ارتفاعات نصب می‌ شوند که مخاطب با فاصله زیادی به تماشای آن می‌ پردازد، بنابراین لازم است که زاویه دید و فاصله دید در آنها نیز بیشتر باشد. حتی لازم است که وضوح تصاویر در تلویزیون‌ های شهری اوتدور بیشتر از نوع ایندور باشد، چون ما این تصاویر را با فاصله زیادی می‌ بینیم، پس اگر وضوح کافی نداشته باشد قادر نخواهیم بود تصاویر را به درستی ببینیم. تفاوت مهم دیگر در بین این دو تلویزیون مربوط به هزینه‌ های نصب و راه‌اندازی می‌ باشد.

 

تلویزیون شهری outdoor

 

تلویزیون شهری Indoor را می‌ توانید در فضاهای بسته بر روی یک پایه مناسب یا حتی روی دیوار قرار دهید و به آسانی آن را جابجا کنید، به این ترتیب هزینه‌ های زیادی جهت نصب آن نخواهید داشت، این موضوع در نوع تلویزیون شهری Indoor کاملاً برعکس است، یعنی شما برای راه اندازی کردن آن نیاز به یک پایه مستحکم دارید که به طور مهندسی و دقیق بنا شده باشد تا بتواند علاوه بر تحمل وزن تلویزیون در برابر هر گونه عامل محیطی دیگری مقاومت کند. قطعاً ساخت چنین پایه و فونداسیونی برای کاربر هزینه‌ هایی را در پی خواهد داشت، به این ترتیب خرید و استفاده از تلویزیون شهری اوتدور پرهزینه‌تر از نوع تلویزیون شهری ایندور خواهد بود.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله دو نوع تلویزیون شهری Indoor و اوتدور، تفاوت‌ها و کاربردهای آن را بررسی کردیم. با وجودی که هر دو نوع تلویزیون جهت نصب در معابر عمومی و با اهدافی مانند اطلاع رسانی و تبلیغات تولید شده‌ اند، اما واقعیت این است که ساختار آنها کاملاً نسبت به هم متفاوت بوده و برای دو محیط مجزا و متفاوت قابلیت استفاده دارند.

پس لازم است که پیش از خرید تلویزیون شهری و یا در مواقعی که قصد اجاره تلویزیون شهری را دارید، ابتدا مکان نصب آن را مشخص کنید و هرگز این دو تلویزیون را به جای یکدیگر به کار نگیرید. در سایت ای اس آی لایت با تفاوت‌ های بین دو نوع تلویزیون شهری Indoor و‌ اوتدور، نحوه استفاده درست از آنها، کاربردهای هر کدام و غیره بیشتر آشنا شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *